Pazartesi, Mayıs 22, 2023

Verbena (Mine) Çiçeği Bakımı

Mine Çiçeği, Verbena Çiçeği Bakımı

mine-ciceği-verbena-cicegi-bakımı
mine-ciceği-verbena-cicegi-bakımı

Mine Çiçeği, Verbena Çiçeği Bakımı: Verbenalar aslında yaklaşık 250 türle sürünen bitkilerin bir cinsidir. Dünyanın en popüler bitkilerinden biridir, çünkü çok uyarlanabilirler ve çok sayıda tıbbi özelliğe sahiptirler ve aynı zamanda çok değerli süs bitkileridir. Ancak, onları evde tutmak için, en azından temel bakımlarını bilmek uygundur.

Verbena bitkisinin bakımını evinizde bulundurmak için öğrenmek istiyorsanız, ona iyi bakmak için dikkate alınması gereken en önemli detayları topladığımız bitkievreni.com‘un bu pratik makalesinde bize katılın.

Verbena bitkisi özellikleri

Verbena bitkileri Verbenaceae familyasındandır. Bunlar, oldukça uzun bir ömre sahip olan ve şu anda neredeyse tüm gezegene yayılmış olan yıllık bitkilerdir. Verbena bitkisi hakkında konuşurken, bazen diğer türlerinden biri olmasına rağmen, Verbena officinalis’e atıfta bulunmak yaygındır. Buna ek olarak , mineçiçeği bitkisinin temel özelliklerinden bazıları şunlardır :

 • Bu büyük tür çeşitliliği, bitkinin çok farklı koşullara karşı gösterdiği büyük direncin sağladığı büyük mutasyon kapasitesinden kaynaklanmaktadır.
 • Verbenaların çoğu , yüksekliği 25 cm’yi geçmeyen , alçak zemin kaplayan veya sürünen bitkilerdir .
 • Yaprakları birbirine zıt gösterirler ve genellikle menekşe veya mor tonlarında olan, ancak belirli türlere bağlı olarak çok farklı renklerde olabilen ve ekim boyunca tek tip olma eğiliminde olan güzel ve çarpıcı çiçekler verirler.
 • Ilıman bir iklimde, bu bitki tüm yıl boyunca çiçek açabilir .
 • Bu özelliklerinden dolayı mineçiçeği bitkisinin hem saksı içlerini, hem de bahçeleri ve hatta geniş çayırları süslediğini görmek oldukça yaygındır.
 • Budama kalıntılarının kullanılabileceği, çiçekleriyle birlikte merkez parçaları ve diğer süsleme türleri de popülerdir.

Bu bitkileri seviyorsanız ve dört mevsim çiçek açabiliyorlarsa, tüm yıl boyunca çiçek açan 11 bitki hakkındaki bu diğer bitkievreni.com makalesinde bu türden daha fazla bitki hakkında bilgi edinmenizi öneririz .

Verbena bitkisi: bakım - Verbena bitkisi: özellikleri

Verbena(mine) çiçeği bakımı

Verbena bitkisi çok uyumlu ve dayanıklı olmasına rağmen, optimal koşullarda olan bir bitki her zaman daha iyi görünecek ve daha iyi büyüyecektir. Sizinkinin olabildiğince sağlıklı olmasını istiyorsanız , temel mine çiçeği bitki bakımıyla ilgili bu ipuçlarını izleyin .

 • İklim: ılıman veya sıcak.
 • Işık ve konum: Çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar, ancak güçlü öğlen güneşinin doğrudan insidansına ihtiyaç duymaz. Çok yüksek sıcaklıklara sahip bir iklimde ise kısmi gölgeye ve hava sıcak veya biraz soğuksa güneşe koyun.
 • Yüzey: hafif ve iyi drenajlı olmalıdır.
 • Sulama: Su basmasını tolere etmez, bu nedenle iki gün boyunca kuru arazi gördüğünüzde sulamak daha iyidir.
 • Budama: Yılda 2 veya 3 budama ihtiyacı vardır.

mine(verbena) çiçeği iklim şartları

Daha önce de söylediğimiz gibi, mineçiçeği gezegenin çoğunda büyür, bu nedenle tahammül edemediği çok az iklim vardır. Bununla birlikte, optimum koşulları, en iyi gelişeceği yer olan sıcak veya ılıman bir iklim koşullarıdır.

Aslında, bu bitki yaz aylarında çiçek açar ve yüksek sıcaklıklara sahip bir bölgede olduğunda bunu daha çok ve daha iyi yapar. Zorlukla tahammül ettiği şey ise çok soğuk havadır. Don, mineçiçeği bitkisini öldürme olasılığı yüksektir ve kuvvetli rüzgarlarla düşük sıcaklıklar da oldukça fazla zarar verebilir.

Verbena(mine) çiçeğinin ışık ihtiyacı

Bir önceki bölümde anlatılanlar dikkate alındığında, mineçiçeğini düşük sıcaklıklardan ve rüzgardan korunacak bir noktaya yerleştirmek uygun olur. İhtiyaç duydukları ışığa gelince, iyi bir miktarda doğal ışığı takdir edeceklerdir , ancak bölgedeki güneş yoğunsa, yarı gölge bir alana yerleştirilmesi daha iyi olacaktır .

İçeride, onları iyi aydınlatılmış bir odaya ama pencereden biraz uzağa yerleştirin. Açık havada, ışık aldıkları ancak en büyük etki saatleriyle, yani öğlen saatlerinde kaplandıkları bir alan arayın.

Verbena bitkisi: bakım - Verbena bitkisi ve yeri için ışık

Verbena(mine) çiçeği toprak ve besin ihtiyacı

Çok fazla nem gerektirmeyen diğer birçok bitkide olduğu gibi, mineçiçeği için toprağı veya alt tabakayı hazırlarken ana şey iyi drenaj sağlamasıdır . Verbena köklerinde aşırı neme tolerans göstermez, bu nedenle yeterli drenaj sağlayan kumlu toprak önemlidir. Verbena bitkisi için zeminde açık havada mı yoksa içeride bir tencerede mi olduğuna bağlı olarak aşağıdaki ipuçlarını izleyin :

 • Dış mekana dikecekseniz, seçtiğiniz alanın yağmur suyunu veya sulama suyunu iyi tahliye ettiğinden emin olun. Suya batmadan çabucak emerse, zemin yapacaktır. Toprağı havalandırıp daha hafif hale getirmek için gevşeterek hazırlayın ve biraz organik gübre ile zenginleştirebilirsiniz. Yeterli drenaj sağlamazsa, toprağa kum ekleyerek iyileştirebilirsiniz.
 • İç mekan kapları söz konusu olduğunda , perlit ilavesiyle hindistancevizi lifi , turba ve solucan humusu karışımını tavsiye etmemize rağmen, pratik olarak herhangi bir hafif alt tabaka işe yarayacaktır . Bu, çoğu bitki için çok hafif ve optimal evrensel bir substrattır.

Verbena bitkisinin sulanması

Aşırı neme tolerans göstermediği için mine çiçeğini çok sık sulamamalısınız. İdeal olarak, yalnızca toprak birkaç gün kuruduğunda sulamalısınız , bu durum iklime ve toprağa bağlı olmasına rağmen yaklaşık olarak her hafta meydana gelme eğilimindedir.

Asla su birikintilerine su vermeyin ve eğer bir saksıda mine çiçeği varsa, kabın drenaj deliklerinin olduğundan ve sulamadan sonra saksının altındaki tabağın fazla suyunu çıkardığınızdan emin olun.

Verbena çiçeği budaması , mine çiçeği budaması

Verbena yılda 3 defaya kadar budama almayı takdir eder .

 • Birincisi ilkbaharda yapılır, yani ilk çiçekler göründüğünde ve hepsini budamanız gerekir. Bunu korkmadan yapın, çünkü bitkinin çiçeklenmesini teşvik etmek için yapılır ve daha fazlasının çıkması uzun sürmez.
 • Yaz aylarında başka bir budama yapılmalıdır.
 • Ayrıca sonbahar budamasına da ihtiyacınız olacak.

Budanmış sapları, çok fazla sorun yaşamadan kök salacak kesimler olarak veya merkez parçaları veya süslemeler için kullanabilirsiniz.

Verbena bitkisi: bakım ile ilgili daha fazla makale okumak istiyorsanız , çiçek özellikleri ve çiçek bakımı kategorimizi ziyaret etmenizi öneririz .

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,782TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
Her Mevsim Çiçek Açan Bitkiler Nelerdir? her-mevsim-çiçek-açan-bitkiler Tüm Yıl Boyunca…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: