Pazartesi, Mayıs 22, 2023
Ana SayfaDış Mekan BitkileriAğaçlarTürkiye'de ne tür ağaçlar yetişir?

Türkiye’de ne tür ağaçlar yetişir?

Türkiye’de ne tür ağaçlar yetişir?

türkiyede-yetişen-en-yaygın-agaclar
türkiyede-yetişen-en-yaygın-agaclar

Ülkemiz eşsiz doğal güzellikleri ile dünyanın sayılı harikalarından biridir. Verimli topraklarımız onlarca ağaç ve başka bitkiye ev sahipliği yapıyor. Ülkemizde birçok ağaç türü yetişmektedir. Kısaca ağaç türleri ve özelliklerinden bahsedelim. En bilinen ağaç türlerinden biri olan ve kokusuyla etrafımızı saran ıhlamur ağacıyla başlayalım. Türkiye’de ne tür ağaçlar yetişir?

1 – Ihlamur Ağacı

ıhlamur-ağacı
ıhlamur-ağacı

Ihlamur, ülkemizde Marmara, Batı Karadeniz, Orta Toroslar ve Kuzey Anadolu’da görülen ağaçsı bir türdür. Yaklaşık 25 metre yüksekliğe ulaşabilir. Yaprakları kalp şeklindedir. Sarımsı tonlarda çiçek buketleri var. Bu demetler karakteristik bir kokuya sahiptir. Yazın
kurutulup çay olarak içilir. Ihlamur çayı özellikle soğuk algınlığında içilen bir çaydır. Ihlamur ağacı kışın yapraklarını döker. Ihlamur ağacının kabuğundaki lifler, ip dokumada kullanılabilecek kadar kaliteli ve güçlüdür. Kokulu ağaç türlerinden biridir. Türkiye’de ne tür ağaçlar yetişir?

Şunlar da ilginizi çekebilir: Ihlamur Ağacının Özellikleri Nelerdir, Nasıl Yetiştirilir?

2 – Çam Ağacı

cam-ağaçları
cam-ağaçları

Çam, ülkemizde en yaygın ağaç türlerinden biridir. Camgiller ailesine aittir. Konileri ile ünlüdür. Pek çok çam türü vardır. En bilinenleri; karaçam, sarıçam, kızılçam. Karaçam ülkemizin hemen hemen tüm bölgelerinde görülebilir. Çok uzun bir ağaçtır. Yeşil bir gövdeye sahiptir. Gövdesi çatlak, gri renkli ve kalındır. Sarıçam ülkemizde ağırlıklı olarak Karadeniz, Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde bulunur. Hassas bir vücudu var. Dallar ince ve sivridir. Vücutları düzdür. Kızılçam en geniş yayılışa sahip ağaç türlerinden biridir. Ülkemizde ağırlıklı olarak Akdeniz kıyılarında görülmektedir. Boyu 20 metreye ulaşabilen ağaç türlerinden biridir. Türkiye’de ne tür ağaçlar yetişir? 

3 – Kavak Ağacı

kavak-agacları
kavak-agacları

Kavak odunsu bir bitki türüdür. Çok büyüyen bir ağaçtır. Dere kenarlarında yetişir. Özellikle ağır topraklarda veya su durgunluğu olan yerlerde iyi gelişmez. Kavak ağacından yapılan
ahşap, mobilya imalatında sıklıkla kullanılmaktadır. Ülkemizde birkaç çeşit kavak vardır.

4 – Servi Ağacı

selvi-agacları
selvi-agacları

Servi genellikle Akdeniz bölgesinde yetişmekle birlikte ülkemizin diğer bölgelerinde de
görülmektedir. Dört mevsim yeşil olmasıyla bilinir. Yapraklarını asla dökmez. Yavaş büyüyen bir ağaçtır. Büyüdükten sonra 30 metre uzunluğa ulaşabilir.
Selvi en yaşayan ağaç türlerinden biridir. Kendine özgü bir aroması vardır ve ağaç reçine içerir. Oldukça dayanıklı olduğu için mobilya ve dolap yapımında gözde malzemelerden biridir. Selvi kozalakları da ünlüdür. Türkiye’de ne tür ağaçlar yetişir?

5 – Çınar Ağacı

cınar-agacı
cınar-agacı

Türkiye’de ne tür ağaçlar yetişir? Çınar ülkemizde yetişen ağaç türlerinden biridir. Anavatanı aslında Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’nın doğu kısmıdır. Ülkemizde oryantal çınar denilen bir tür yetişmektedir. Çınar
ağaçlarının uzun, kalın bir gövdesi vardır. Geniş alanlarda yetişir. Gölgesi yeterince büyük. Bu nedenle gölgelik olsun diye güneşli alanlara da ekilebilir. Nemli bölgelerde, direkt güneş alan bölgelerde yetişir. Mobilya sektöründe kullanılan ağaç türlerinden biridir. Özellikle ahşap ve parke yapımında kullanılır.

6 – Meşe Ağacı

meşe-agacı
meşe-agacı

Türkiye’de en yaygın ağaç türlerinden biri meşedir. Geniş yapraklı bir ağaçtır. Dört mevsim yeşil yaprakları vardır. Aynı zamanda uzun ömürlü ağaç türlerinden biridir. Yaz ve kış aylarında yaprak dökmeyen çeşitleri de vardır. Genellikle Trakya ve Marmara’da bulunur. Kızıl meşe ve ak meşe gibi çeşitleri vardır.

7 – Zeytin Ağacı

Türkiye’de ne tür ağaçlar yetişir? Akdeniz ülkelerinde yetişen ağaç türlerinden biridir ve ülkemizde oldukça meşhurdur. Uzun ömürlü bir ağaç türüdür. Her mevsim yeşil yaprakları vardır. Ağacın tepesi her yıl uzar ve boyu kadar genişler. Zeytin ağacından elde edilen yağ çok değerlidir. Ayrıca zeytin meyvesi kahvaltılarımızın vazgeçilmezidir.

8 – Gürgen Ağacı

Türkiye’de ne tür ağaçlar yetişir? Gürgen kışın yapraklarını döken bir ağaç türüdür. Ağırlıklı olarak Trakya, Marmara, Ege, Kuzey ve Doğu Anadolu’da bulunan bir ağaçtır. Gürgen ağacı, kerestesi oldukça tercih edilen bir ağaç türüdür. Kurak ve bozuk topraklarda olgunlaşma özelliğine sahiptir. Güneşi
pek sevmediği söylenemez, gölgeyi daha çok tercih ediyor. Genellikle ülkemiz ormanlarında bulunur. Oldukça sağlam bir yapıya sahip olduğu için mobilya imalatında kullanılan ağaç türlerinden biridir.

9 -Kayın Ağacı

Bir orman ağacı olan kayın ile devam ediyoruz. Açık gri veya koyu gri tonlarında kabukları vardır. Kabuklarından meyve dökülür; Bu meyveler yağlıdır. Mobilya, araba, parke, sandalet, oyuncak vb. ürünlerin imalatında kullanılan bir ağaç türüdür.

10 – Kestane Ağacı

Kestane, ağırlıklı olarak Marmara bölgesi ve Kuzey Anadolu’da görülen ağaçsı bir türdür. Anadolu kestanesi Türkiye’de yetiştirilen tek türdür. Mevsimsel olarak yapraklarını döker. Kestane ağacı dayanıklı ağaç türlerinden biridir, bu nedenle ahşap mobilyalarda tercih edilmektedir. Kestaneden elde edilen kestane, kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir.

11 – Huş Ağacı

huş ağacı
huş ağacı

Kuzey, doğu ve kuzeydoğu Anadolu bölgesinin üst kesimlerinde görülen ağaçsı bir türdür. Soğuğa dayanıklı yapısıyla bilinir. Huş ağacı yaşlandıkça dalları sarkar. Sivri yapraklara sahiptir.

12 – Sığla Ağacı

sıgla-agacları
sıgla-agacları

Sığla ağacı ülkemizde yetişen ağaç türlerinden biridir. Çoğu zaman çınarla karıştırılır. Kalın dalları vardır. Geniş yapraklı bir ağaç olan sığla ağacı uzun boylu bir ağaçtır. Sığla ağacının yüksekliği yaklaşık 20 metreye kadar ulaşabilir.

Huş ağaçları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,782TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
Sert Ağaçlar Nelerdir? Yumuşak Ağaçlar Nelerdir? Sert Ağaçlar Nelerdir? Yumuşak…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: