Pazartesi, Mayıs 22, 2023
Ana Sayfaİç Mekan BitkileriSuda Yetişen Bitkiler

Suda Yetişen Bitkiler

Suda Yetişen İç Mekan Bitkiler

suda-büyüyün-iç-mekan-bitkileri
suda-büyüyün-iç-mekan-bitkileri

Suda yetişen bitkiler; Sadece bir kap su kullanarak evde yetiştirebileceğiniz bitkileri öğrenmek ister misiniz?

Birçoğunu eminim ki biliyorsunuz ve muhtemelen bazıları evinizde var. Ancak onları toprakta yetiştiriyoruz ve Topraksız da yetiştirildiğini bilmek sizi şaşırtacak.

Bitkievreni.com’da hazırladığımız bu listedeki bütün detaylardan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için sizi iç mekan bitkileri dünyasına biraz daha yaklaştırmayı amaçlıyoruz. Suda yetişen bu 12 iç mekan bitkisini keşfedin .

Tatlı Patates (Ipomea) Bitkisi

Suda yetişen iç mekan bitkilerinden bir tanesi de tatlı patates bitkisidir. Tatlı patates bitkilerini doğrudan suda yetiştirmeyi seçebilirsiniz . Aslında, orada tutarsanız, azar azar yeni saplarının büyüdüğünü görebilirsiniz, bu da evinizin herhangi bir köşesini süslemek için dikkat çekici bir bitkiden daha fazlasını sağlayacaktır. Ayrıca, istediğiniz zaman saklayabilirsiniz, sadece günlük olarak doğrudan güneş ışığı aldığından emin olun .

Herhangi bir zamanda onu karaya çıkarmaya karar verirseniz, burada size nasıl tatlı patates ekeceğinizi anlatıyoruz .

Suda yetişen iç mekan bitkileri - Ipomea batatas

Şans Bambusu Bitkisi

Suda yetişen bitkilerinden bir tanesi de Şans Bambusu bitkisidir. Bu türe ait olmamasına rağmen şanslı bambusu olarak bilinen bu bitki, suda hiç zorlanmadan büyüyebilmektedir. Sadece saplarının tamamen suya battığından, dolaylı ışık aldığından ve en az iki ayda bir suyun gübrelediğinden emin olmanız gerekir.

Buradan Şans Bambuları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Suda büyüyen iç mekan bitkileri - Dracaena braunii

Salon Sarmaşığı (epipremnum aureum) Çiçeği

Suda yetişen iç mekan bitkilerinden bir tanesi de salon sarmasığı bitkisidir.Suda yetişen ve en iyi bilinen bir başka iç mekan bitkisi de pothos veya poto’dur . Bu bitkiyi suda yetiştirebilmek için , sadece birkaç hafta içinde kök salmaya başlaması için gövdenin ucunu suyla iyice kapattığınızdan emin olmalısınız . Kompakt hale getirmek için, aynı gövdeden ye bir dalın filizlenmesi için uçlarını sıkıştırmanızı öneririz.

Suda büyüyen iç mekan bitkileri - Epipremnum aureum

Nane Bitkisi

Suda yetişen bitkilerden bir diğeri de nanedir.  Mutfakta en çok kullanılan bu aromatik bitkinin her zaman elinizin altında olmasını istiyorsanız tereddüt etmeyin, suda nane yetiştirmeye başlayın . Bu bitkinin çok fazla bakıma ihtiyacı yok, dallarını kök salana kadar daldırmanız ve yeni filizler alabilmesi için güneş ışığı alan bir yere koymanız yeterli. Mutfağı dekore etmek ve ona taze ve hoş bir aroma vermek için mükemmel bir bitkidir.

Suda yetişen iç mekan bitkileri - Mentha piperita

Siklamen Bitkisi (persicum)

Suda yetişen bitkilerden bir diğeri de siklamen bitkisidir. Siklamenin köklerindeki aşırı nem nedeniyle botrytis’e çok duyarlı bir bitki olduğu doğru olsa da suda yetiştirilmesinde herhangi bir sorun yoktur. Bu gösterişli, kışın bile çiçek açan bitki, oturma odanızı veya koridorunuzu dekore etmek için suda büyüyen bir ev bitkisi olarak mükemmeldir .

Burada siklamen bakımı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Suda yetişen iç mekan bitkileri - Cyclamen persicum

Barış Çiçeği, Barış Zambağı (Spathiphyllum) Bitkisi

Suda büyüyen bitkilerden bir diğeri de barış zambağı, barış çiçeğidir. Spathiphyllum, barış çiçeği veya barış zambağı , hidrokültür veya hidroponik yetiştirme ile yetiştirilmesi çok kolay bir bitkidir . Ayrıca çarpıcı koyu yeşil yaprakları ve zarif beyaz çiçekleri günlük bakıma ihtiyaç duymadan evinizi süsleyecek.

Burada barış zambakının bakımı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Suda yetişen iç mekan bitkileri - Spathiphyllum

Deve Tabanı Bitkisi

Suda büyüyen bitkilerden bir diğeri de deve tabanı bitkisidir. Çok fazla ışığa ihtiyaç duymayan bir bitki olduğu için iç mekanlarda hem substratta hem de suda yetiştirmek için mükemmel bir bitkidir. Dikkatli olun, gölgeye koymanız tavsiye edilmez, sadece günlük olarak dolaylı ışık aldığından emin olun. Aynı şekilde, ekimi için oldukça büyük bir kaba ihtiyacınız olacak , çünkü Adem kaburgası olarak da bilinir, sahip olduğu alana oldukça iyi uyum sağlamasına rağmen 3 metre yüksekliğe ulaşabilir.

 

Suda büyüyen iç mekan bitkileri - Monstera deliciosa

Telgraf Çiçeği, Aşk Bitkisi

Suda yetişen bitkilerden bir diğeri de telgraf bitkisidir. Genellikle aşk bitkisi olarak da bilinir , suda yetiştirilmesi en kolay türlerden biridir. Bunu başarmak için, sadece 10 cm uzunluğunda bir kesim yapmanız ve ucunu su dolu bir kaba daldırmanız gerekir, böylece köklenmeye başlar.

Suda yetişen iç mekan bitkileri - Tradescantia

Hedera Helix Bitkisi 

suda büyüyen bitkilerden diğeri de hedera helix bitkisidir. Bir kap su kullanarak da bu sarmaşığı yetiştirebilirsiniz. Bu tür yetiştirme için biraz daha küçük yapraklı sarmaşık çeşitleri tercih edilir . Yetiştiriciliği için yaklaşık 20 cm uzunluğunda çelikler kullanmanızı ve sapları yarıya kadar suya batırdığınızdan emin olmanızı öneririz . Bu şekilde hızlı bir şekilde kök salmaya başlamalarını sağlayacaksınız.

Suda yetişen iç mekan bitkileri - Hedera helix

Melek Kanadı (Singonyum) Bitkisi

Suda yetişen bitkilerden ve yetiştirilmesi kolay ayrıca çok gösterişli yaprakları olan iç mekan bitkilerinden bir diğeri de melek kanadı, syngonium veya Syngonium’dur. Kök salması ve büyümesi için bir dalı kesip suya düzgün bir şekilde yerleştirmenin dışında , bu iç mekan bitkisinin yapraklarının rengini kaybetmemesi için dolaylı ışık alması gerektiğini de unutmamalısınız.

Suda büyüyen iç mekan bitkileri - Syngonium

Parlak Mustafa, Para Bitkisi (Plectranthus Verticillatus)

Suda yetişen bitkilerden bir diğeri de parlak Mustafa bitkisidir. Daha çok para bitkisi olarak bilinir, hızlı büyüme yeteneğine sahip olduğu için doğrudan suda yetiştirildiğini görmek çok normaldir. Yapraklarının her zaman karakteristik parlak yeşil renge sahip olması için köklerinin her zaman suyla iyice kaplı olması ve ona aydınlık bir alan sunması çok önemlidir .

Suda yetişen iç mekan bitkileri - Plectranthus Verticillatus

Çin Herdemyeşili (Aglaonema) Bitkisi

Suda yetiştirilen bitkilerden bir diğeri de çin herdemyeşili bitkisidir. Bu bitki Güney Asya’nın tropikal ormanlarında yetişir ve çarpıcı alacalı yaprakları nedeniyle iç mekanları süslemek için yaygın olarak kullanılır. Aglaonema bitkisi aynı zamanda doğrudan suda yetiştirme imkanı da sunar . Üzerinde çok fazla zaman harcamanıza gerek yok, sadece her gün biraz ışık aldığından emin olun , ancak doğada yoğun ormanlarda gölgede büyüdüğü için ışıkla aşırıya kaçmayın.

Suda yetişen iç mekan bitkileri - Aglaonema

Suda büyüyen iç mekan bitkilerinin bakımı;

Suda Yetişen iç mekan bitkilerinize nasıl daha iyi bakacağınızı öğrenmeniz için bazı önemli ipuçları:

  • İyi bir hidrokültür için musluk suyu yerine içme suyu kullanın .
  • Kaptaki suyu değiştirmenize gerek yok, ara sıra tekrar doldurarak daima aynı seviyede tutmaya özen gösterin. Buna rağmen suyu tamamen yenilemeyi tercih ederseniz sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.
  • Suda yetişen bitkilerin de budanması gerekir. Büyümesini teşvik etmek için sık sık budama yapın .
  • Bitkilerinizi zenginleştirmek için sıvı gübre veya suda çözünür gübre kullanabilirsiniz . Ancak, bitkiye zarar vermemek için her zaman doğru miktarı kullandığınızdan emin olun.
  • Daima bitkinin büyüklüğüne göre bir kap kullanın. Aynı şekilde gözenekli bir malzeme olduğu için su çekebildiği için kil kapların kullanılmasını önermiyoruz.

Suda yetişen iç mekan bitkileri ile ilgili benzer yazıları okumak isterseniz İç mekan bitkileri kategorimizi ziyaret etmenizi öneririz .

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,782TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
Dayanıklı Salon bitkileri dayanıklı-ve-uzun-ömürlü-iç-mekan-bitkileri Dayanıklı ve uzun ömürlü iç mekan…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: