Pazartesi, Mayıs 22, 2023
Ana SayfaÇiçek Bakımları ve Çiçek ÖzellikleriSitronella(Citronella) Türleri nelerdir?

Sitronella(Citronella) Türleri nelerdir?

Sitronella(Citronella) Türleri nelerdir? İnatçı sivrisineklere karşı en iyi doğal kovucu olarak bilinen bu bitki, özel limon aroması nedeniyle bazen diğer türlerle karıştırılmaktadır. Bu nedenle, birçok kişi gerçek sitronella bitkisinin ne olduğunu merak ediyor. Bu sorunun cevabı, Cymbopogon cinsine ait tüm bitkileri sitronella olarak bildiğimizdir. Bu nedenle, popüler olarak citronella sardunya olarak da adlandırılan iyi bilinen Pelargonium Citrodorum gibi diğer türleri dışarıda bırakıyoruz , ki bu açıkça sadece bir sivrisinek önleyici olarak değil, aynı zamanda zengin aroması için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bakımları ve kullanımları hakkında bilgi edinmek için farklı sitronella türleri hakkında bilgi edinmek için bu bitkievreni.com makalesinde bize katılın .

Sitronella(Citronella) Türleri nelerdir?

sitronella taksonomisi

Bitkilerin geri kalanı gibi, sitronella da Plantae krallığına , özellikle Poales düzenine aittir. Poaceae familyasının bulunduğu yer burasıdır ve içinde tüm sitronella türlerinin ait olduğu Cymbopogon cinsini buluruz . Ek olarak, bazılarının limon balsamını yanlış citronella olarak bilmesine rağmen, her iki türün de hepsi o özel narenciye aroması ile karakterize edilmiş olsalar bile aynı taksona ait olmadığı bilinmelidir.

Cymbopogon cinsine ait bitkiler Güneydoğu Asya’ya özgüdür ve ortak noktaları, daha önce de belirttiğimiz gibi limon aromasının yanı sıra karakteristik yoğun yeşil renge sahip çok yıllık otsu bitkiler olmalarıdır . Ayrıca, bir metre yüksekliğe ulaşabilirler.

Cymbopogon nardus

Cymbopogon nardus veya Seylan limon otu , belki de uçucu yağı için en yaygın kullanılan türlerden biri olduğu için, birçok kişi tarafından gerçek sitronella bitkisi olarak kabul edilir Büyük sürünen köksapı sayesinde, bu otsu çok yıllık ve çok bodur bir metre uzunluğa ulaşabilir. Tepesi sarımsı yeşildir ve çiçeklerini kompakt salkımlarda sunar. Hem bölünerek hem de tohumla çoğalırlar.

Sitronella türleri - Cymbopogon nardus

Cymbopogon Winterianus

Java citronella olarak da bilinir , içerdiği yüksek uçucu yağ konsantrasyonu nedeniyle Cymbopogon nardus ile birlikte sivrisineklere karşı en yaygın kullanılan sitronella bitkisidir . Bu diğer gönderide sivrisinekler için daha fazla ev ilaçları öğrenebilirsiniz .

Cins içindeki diğer bitkilerde olduğu gibi, Cymbopogon nardus örneğinden çok daha kısa olan, köksapından dolayı kümeler oluşturması ile karakterize edilen çok yıllık aromatik otsu bir bitkidir. Burada Rizomlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz : bitkilerin tanımı ve örnekleri .

Aynı şekilde, yüksekliği 2 metreyi geçme yeteneğine sahiptir ve dar, mızrak şeklinde yapraklara sahiptir, ancak karakteristik kırmızımsı bir dış çizgiye sahiptir.

Citronella Türleri - Cymbopogon Winterianus
Resim: Araştırma Kapısı

Cymbopogon Narenciye

Citronella Citronella , kısa, aromatik bir köksapa sahip çok yıllık bir bitkidir. 2 m’ye kadar dik gövdelere ve çok çiçek açan düğümlere sahiptir. Ayrıca yaprakları alternatif, düz, kabuklu kenarlı, sivri uçlu, dar tabanlı, çizgili kılıflı, tüysüz ve kulakçıklıdır.

Çiçek salkımları yani çiçek grupları salkım şeklinde ve 30 ile 50 cm arasında sarkıktır. Spikeleti sapsız, mutik ve içbükey bir sırtlıdır.

Citronella Türleri - Cymbopogon Citratus

Cymbopogon Martini

Güney Asya’dan gelen ve Cymbopogon cinsine ait olan bu otsu bitki halk arasında palmarosa olarak bilinir . Ayrıca gül kokulu uçucu yağı ile tanınır ve bir metreyi geçebilir. Ek olarak, küçük kırmızımsı çiçek salkımları ile karakterizedir. En iyi üreme yöntemi, yıl boyunca yetiştirebileceğiniz tohumlardır. Bakımına gelince, sıcaklık 30 ºC’yi geçmediği sürece doğrudan güneş ışığı alan bir yere yerleştirmenizi öneririz.

Citronella Çeşitleri - Cymbopogon Martini

Cymbopogon Flexuosus

Cymbopogon cinsine ait çoğu bitkide olduğu gibi, sivrisinekleri kovabilen hoş bir limon aromasına sahiptir. Cymbopogn flexuosus , otlara özgü uzun yeşil ve keskin yapraklara sahiptir . Hem bahçe toprağında hem de saksıda yetiştirebilirsiniz.

Bu diğer makalede çimenlerin ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Citronella Türleri - Cymbopogon Flexuosus
Resim: Antroposen

Cymbopogon Bombycinus

Bu otsu bitki Avustralya’ya özgüdür ve yapraklarında ipeksi tüylerle karakterizedir. Ayrıca çoğu sitronelladan farklı olarak sivrisinek kovucu olarak kullanılmaz. Tıbbi kullanımı , esansiyel yağı sayesinde ağrıyla mücadele etmeye veya soğuk algınlığını iyileştirmek için aromasını solumak için yakmaya odaklanır .

Citronella Türleri - Cymbopogon Bombycinus

Cymbopogon Schoenanthus

Önceki durumda olduğu gibi, bu Cymbopogon türü sivrisinek kovucu olarak değil, bakteri ve mantarlarla savaşmak için kullanılır . Bu bitki Suudi Arabistan’a özgüdür, bu nedenle yüksek sıcaklıkları tolere eder ve tipik çöl manzaraları olduğu için çok fazla sulamaya ihtiyaç duymaz.

Citronella Çeşitleri - Cymbopogon Schoenanthus

Cymbopogon Obtectus

Son olarak, bu tür sitronella, toprak koşullarını iyileştirmeye yardımcı olmak ve böylece diğer bitkiler için daha uygun bir ekosistem oluşturmak için kullanılır. Aşırı iklimlere karşı direnci sayesinde, etkilenen bölgeleri yeniden yerleştirmek için kullanılması, bu türü çölleşmeye karşı mükemmel bir müttefik yapar . Ayrıca ipeksi beyazımsı tüylere sahip olması ile karakterizedir.

Çölleşme hakkındaki bu diğer bitkievreni.com gönderisini okuyarak bu ciddi toprak sorunu hakkında daha fazla bilgi edinin : nedir, nedenleri ve sonuçları .

Citronella Türleri - Cymbopogon Obtectus
Citronella Türleri – Cymbopogon Obtectus
Resim: Doğabilimci

Sitronella ne için ve bakımı

Citronella yağı sadece can sıkıcı sivrisinekler ve diğer böceklerle savaşmak için değil, aynı zamanda önceki vakaların her birinde açıkladığımız gibi bir çeşni olarak ve tıbbi özellikleri için de kullanılır. Ayrıca bu bitkinin taze yaprakları oda spreyi ve sivrisinek önleyici olarak kullanılır ve bunun için sitronella kokulu mum seçeneği de vardır.

Bu nedenle sitronellanın temel bakımının şöyle olduğunu söyleyebiliriz :

  • Direkt güneş ışığı alan bir yere yerleştirilmelidir.
  • Köklerin nem nedeniyle çürümesini önlemek için iyi drene edilmiş bir alt tabakaya sahip olmalıdır.
  • Özellikle budama yapmak zorunda olduğunuz yaz aylarında ılımlı sulama gerektirir.
  • Gübrelemek için organik madde kullanırsanız büyümesini ve görünümünü iyileştirecektir.

Citronella Çeşitleri ile ilgili daha fazla makale okumak istiyorsanız Dış mekan bitkileri kategorimizi ziyaret etmenizi öneririz .

kaynakca

wikipedia.org

https://www.ecologiaverde.com/

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,782TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
Orkidem Çiçek Açmıyor, Neden ve Ne Yapmalıyım? orkidem-cicek-acmıyor Orkidem çiçek…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: