Pazartesi, Mayıs 22, 2023
Ana SayfaDış Mekan BitkileriAğaçlarSert Ağaçlar Nelerdir? Yumuşak Ağaçlar Nelerdir?

Sert Ağaçlar Nelerdir? Yumuşak Ağaçlar Nelerdir?

Sert Ağaçlar Nelerdir? Yumuşak Ağaçlar Nelerdir?

Sert Ağaçlar Nelerdir? Yumuşak Ağaçlar Nelerdir? Aslında teknik ayrım, türlerin üreme biyolojisi ile ilgilidir. Gayri resmi olarak, sert ağaç olarak sınıflandırılan ağaçlar genellikle yapraklarını döker, bu da yapraklarını sonbaharda döktüğü anlamına gelir. Yumuşak ağaçlar ise, normal yaprakların yerine iğneleri olan ve yaprakları kış boyunca ağaçta kalan iğne yapraklı ağaçlardır. Genel olarak sert ağaçlar;
Yumuşak ağaçtan çok daha sert ve dayanıklı olmasına rağmen, sert ağaç ve yumuşak ağaçlar arasındaki teknik ayrım aslında tarım yöntemleriyle ilgilidir.

Sert Ağaçlar

Sert ağaçlar odunsu bitki türleridir ve anjiyospermler olarak bilinirler. (tohumlar yumurtalık yapılarında bulunur). Bu yapı, fındık veya meşe palamudu gibi sert kabuklu bir meyve olabileceği gibi, elma benzeri bir meyve de olabilir. Bu bitkiler aynı zamanda monokot değildir (tohum çimlenmesi sırasında birden fazla ilkel yaprağı vardır).

Kiraz Huş Agacı

Sert ağaçlardaki odunsu damardaki borular suyun gövdeden geçmesine izin verir; ahşaba bakıldığında ve bu ağaç parçasını enine kesitlerde büyüttüğünde gözenekler olarak görünürler. Aynı gözenekler aynı zamanda ahşabın işlenmesini ve yoğunluğunu artıran damarlar da oluşturur. Sert ağaç türlerinin kerestesi en yaygın olarak mobilya, döşeme, ahşap pervazlar ve ince kaplamalar için kullanılır. Bu alanlarda kullanılan ağaçlar meşe, akçaağaç, huş, ceviz, kayın, maun, balsa, tik ve kızılağaçtır.

sert ağaçlar
sert ağaçlar

Sert Ağaçlar Nelerdir? Yumuşak Ağaçlar Nelerdir? Sert ağaçlar genellikle yumuşak ağaçlardan çok daha ağır ve yoğundur. Ancak genellikle yumuşak ağaçlardan daha pahalıdır. Ve hepsi yumuşak ağaçlardan daha yavaş büyürler, bu da daha pahalı olmalarının ana nedenlerinden biridir. Birçok sert ağacın sonbahar mevsiminde dökülen düz, geniş yaprakları vardır.

Sert ağaçlar veya yaprak döken ağaçlar, yumurtalıklarında korunmak için yumurtaları kapalı olan bitkiler veya anjiyospermler olarak sınıflandırılan ağaçlardır. İyi verimli alanlarda veya özel bir ağaç gübresi karışımıyla beslenmiş bir peyzajda uygun şekilde sulanırsa, bu yumurtalar hızla tohumlara dönüşecektir. Tohumlar ağaçlardan fındık, samara, meşe palamudu, bakla ve sert tohumlar şeklinde düşer. Sert ağaçların bileşik veya basit yaprakları vardır. Basit yapraklar ayrıca loblu ve lobsuz olarak ayrılabilir ve boyanmamış yapraklar düz bir kenara (manolya gibi) veya tırtıklı bir kenara (karaağaç gibi) sahiptir. En yaygın Kuzey Amerika ağacı kızılağaçtır. Oval şekilli yaprakları ve kırmızımsı kahverengi kabuğu vardır ve bu ağaç 100 fit uzunluğa kadar büyüyebilir ve esas olarak batı Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da bulunur.Himalaya Huş Agacı

En yaygın sert ağaçlar

Kozalaklı ağaçlardan veya yumuşak köknarlardan, ladin ve çamdan farklı olarak, sert ağaçlar çok çeşitli yaygın türlerdir. Kuzey Amerika’daki en yaygın türler meşe, akçaağaç, ceviz, huş ağacı, kayın ve kirazdır. Tipik büyüme mevsiminin sonunda ağaçlarının çoğunun yaprak döken ormanlara yaprak döken ormanlar denir. Bu ormanlar dünyanın her yerinde bulunur ve ılıman veya tropikal ekosistemlerde bulunur. Meşe, akçaağaç, karaağaç gibi yaprak döken ağaçlar sonbaharda yapraklarını kaybeder ve her baharda yenileri çıkar. Bulunan en yaygın sert ağaçlardır. Bu sert ağaçlardan bazıları ve bilimsel isimleri şu şekildedir:

• Dişbudak
• Kayın
• Ihlamur ağacı
• Huş ağacı

• Siyah kiraz
• Siyah ceviz
• Kavak
• Karaağaç
• Çitlembik
• Hickory
• Holly
• Yalancı Akasya
• Manolya
• Akçaağaç
• Meşe
• Kavak
• Kızıl kızılağaç
• Kraliyet paulownia

• Sassafras
• Sığla
• Çınar
• Güvercin ağacı
• Söğüt
• Sarı kavak

Sert Ağaçlar Nelerdir? Yumuşak Ağaçlar Nelerdir?

Kiraz Huş Agacı

Yumuşak Ağaçlar Ve Yumusak Ahsaplar

Yumuşak ağaçlar ise, meyve veya fındıkta bulunmayan çıplak tohumlu gymnospermlerdir (kozalaklı ağaçlar). Çam kozalağı şeklinde tohum veren çam, ladin ve köknar bu sınıfa girer. Kozalaklı ağaçlarda tohumlar olgunlaştıkça rüzgara bırakılır. Bu, ağacın tohumlarını geniş bir alana yaymasına ve sert ağaç türlerinden nispeten daha erken ortaya çıkmasına izin verir.Yumuşak ağaçların gözenekleri yoktur, bunun yerine büyüme için besin sağlayan tracheid adı verilen doğrusal tüplere sahiptir. Bu tracheidler, sert ağaç gözenekleriyle aynı şeyi, yani suyu taşır. Ayrıca haşere istilasına karşı koruyan ve ağaç büyümesi için gerekli elementleri sağlayan özsu üretirler.hus-nehri-agacı

Yumuşak ağaçlar esas olarak kağıt hamurunda kağıt yapmak için, inşaat sektöründe boyutsal çerçeveler yapmak için ve sunta, kontrplak ve sunta şeklinde levhalar yapmak için kullanılır. Bu kullanımlar için değer verilen bu ağaçlar arasında Douglas köknar, sekoya, sedir, çam, ardıç, porsuk ve ladin bulunur. Yumuşak ahşaplar genellikle daha az yoğundur ve sert ağaçlardan çok daha hafiftir. Çoğu tür, sert ağaçlardan çok daha ucuzdur, bu da onları ahşabın görünmeyeceği herhangi bir yapısal uygulama için açıkça favori yapar. Yumuşak ağaçların çoğu sert ağaçlara kıyasla hızlı büyümesi, daha ucuz olmasının bir nedenidir. Bu ağaç türündeki nadir istisnalar dışında, yaşla birlikte ya

vaş yavaş dökülmelerine rağmen tüm yıl boyunca ağaçta kalan iğneye benzer yaprakları vardır ve bunlara kozalaklı denir.

kızılağaç resmi

Yumuşak ağaçlar genellikle tüm iğnelerini ve konilerini iki yılda bir yeniler. İğne yapraklı ağaçlar, polenleri rüzgarla diğer ağaçlara yayılan koniler oluşturarak çoğalan gymnosperm ağaçlarıdır. Tozlanmış ağaçlar, yere düşen veya rüzgarla yayılan ve başka yerlerde büyüyen çıplak tohumlar olarak bilinenleri oluşturur.

Bu ağaçların genellikle iğneleri ve çam kozalakları vardır, bu nedenle köknar veya çam gibi kozalaklı ağaçlar olarak bilinirler. İğne yapraklı ağaçların diğer örnekleri arasında sedir, Douglas köknarı, ardıç, sekoya, selvi ve karaçam bulunur. Bazı istisnalar (karaçam gibi) olmasına rağmen çoğu kozalaklı ağaç her zaman yeşildir, bu nedenle teknik sınıflandırmalarına bağlı kalmak en iyisidir iğne yapraklılar veya Pinophyta. Çoğu sert ağaçtan daha hızlı büyüdükleri için, çoğu yumuşak ağaç, çoğu sert ağaçtan daha düşük yoğunluğa sahiptir ve bu nedenle kesilmesi daha kolaydır ve hasat edilmesi genellikle daha ucuzdur.

Huş agacları hakkında daha fazla bilgi almak icin tıklayınız

Kızılağaç hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız

kızılağac resmi

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,782TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
Lahana Nasıl Yetiştirilir? Lahana Ekimi, Bakımı ve Yetiştiriciliği lahana-yetiştiriciliği Lahana…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: