Pazartesi, Mayıs 22, 2023
Ana SayfaÇiçeklerOrkide Türleri Nelerdir? En Güzel Orkide Türleri

Orkide Türleri Nelerdir? En Güzel Orkide Türleri

Orkide Türleri Nelerdir? En Güzel Orkide Türleri

Orkide Türleri Nelerdir? Orkideler muhteşem ve zarif görünümleriyle bizi etkileyen çiçeklerden biridir. Kendi içinde bu türden birçok çiçek türü vardır. Hatta birçoğunuz muhtemelen orkide türlerini yakından görmüşsünüzdür. Bu içeriğimizde orkide türleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Keyifli okumalar dilerim.

Çiçek türleri arasında özellikle güzel olan orkideler özellikle kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Bunu bilen birçok kişi, çevresindeki kadına hediye seçerken ilk orkide türlerinden birini tercih ediyor.

Şunlar da ilginizi çekebilir: Orkide nasıl sulanır

Şunlar da ilginizi çekebilir: Yeraltı orkidesi nedir

Şunlar da ilginizi çekebilir: Orkide bakımı nasıl yapılır

ORKİDE ÇEŞİTLERİ 

Orkide çeşitleri arasında en popüler olanları bunlardır.

 • Brassavola orkide
 • Cattleya orkide
 • Cycnoches orkide
 • Cymbidium orkide
 • Dendrobium orkide
 • Encyclia orkide
 • Epidendrum orkide
 • Kaplan orkide (Phaphiopedilum Henryanum)
 • Ludisia orkide
 • Lycaste orkide
 • Masdevallia orkide
 • Miltonia orkide
 • Oncidium orkide
 • Paphiopedlium orkide
 • Phaius orkide
 • Phalaenopsis orkide
 • Phragmipedium orkide
 • Psychopsis orkide
 • Rhynchostylis orkide
 • Vanda orkide
 • Zygopetalum orkide
Ludisia orkide
Ludisia orkide
vanda-orkide
vanda-orkide

 

Paphiopedlium-orkidesi
Paphiopedlium-orkidesi
Cycnoches Orkide
Cycnoches Orkide
Cattleya orkide
Cattleya orkide
Brassavola Orkide
Brassavola Orkide

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orkideler, 700’den fazla cins ve yaklaşık 28.000 bireysel tür içeren çeşitli bir bitki ailesidir (Orchidaceae). Birçok orkide türü vardır. Tüm bitki ailelerinin en büyüğünden biridir ve üyeleri, yukarı bakan yaprakları olan çiçeklerin karakteristik ikili simetrisi ile tanımlanır. Çalışmanın tüm bölgelerinde çok sayıda yerli orkide olmasına rağmen, genellikle ev bahçıvanları tarafından yetiştirilen orkideler, ev bitkisi olarak yetiştirilen tropikal orkideler olma eğilimindedir. Birçok orkide türü epifittir. Diğer bitkilerin yüzeyinde büyür ve havadaki nemi ve besinleri emer. Saksı orkideler genellikle uygun aylarda dışarıya çıkarılır ve çoğu, içeriye getirilene kadar açık gölgede büyür. Yaygın olarak ev bitkisi olarak kullanılan yaklaşık 24 tür orkide vardır ve bu grupta onlarca ve yüzlerce çeşit vardır.

Orkide Türleri

Orkide çiçeklerinin güzelliği kelimelerle bitmiyor. Ayrıca yüzyıllar öncesine dayanan bir geçmişe sahip bilinen 25.000’e yakın orkide türü vardır.

Göz kamaştırıcı güzelliğe sahip orkidelerin bakımı da çok önemlidir. Bu başlık altında Türklerin en sevdiği çiçek olan orkide türünden bahsetmek isteriz.

Cattleya
Adını Sir William Cattley’den alan bir orkide türü. Bir buçuk ay boyunca yılda bir kez çiçek açar. Çiçekleri büyüktür ve çiçekçilikte sıkça tercih edilir.

Orchis
Orkide Avrupa ve Kuzeybatı Afrika’da yetişir. Benzer görünümü, orkide efsanesindeki güzel prenses Orchis’e adını verdi. Çiçeklenme şekli Maraş Orkidesine benzer.

Brassia
Oncidiinae alt türü altında sınıflandırılan bir orkide türüdür. Meksika’dan Florida’ya kadar geniş bir alanda yetişir.

Rhynchostylis Gigantea
John Lindley bu orkide türünü 1986 yılında tanımlamıştır. Özellikle çiçek salkımları içindeki bu orkide türünün pembe rengi çok güzel görünmektedir.

Zygopetalum
Adını, boyunduruk anlamına gelen Yunanca “zygon” kelimesinden alır. 14 orkide türü içeren bir familyaya ait bir orkide cinsidir.

Cypripedioideae
Adını kadın terliğinden alan bir orkide türü. Bu keseli orkideler genellikle sarı, yeşil ve kahverengi renklerde bulunur.

Güvercin Orkidesi
Kumruya çok benzeyen bu orkide türü Ruh Çiçeği, Kutsal Ruh Orkidesi olarak da bilinir.

Miltonia
Brezilyalı bir orkide türüdür ve 8 doğal hibrit ve 12 epifite sahiptir. Çiçeğin yaprakları diğer orkide türlerine göre daha büyüktür.

Ascocenda
Ascocentrum ve Vanda orkidelerinin yapay bir melezidir.

Orchis Italica

Tavşan topuğu olarak bilinen bu orkide türünün anavatanı Akdeniz’dir. Nisan ayında penumbra ve çiçek gibi besin açısından zengin toprakları sevmezler.

 Anguloa Uniflora

Kundaklanmış bir bebeğe benzeyen bu çiçek, orkide türlerinin bir cinsidir.

Nadir Orkide Türleri

Bu başlık altında diğer orkidelerden farklı özelliklere sahip türlere yer vermek istedim. Çünkü çiçekleri ve yetişen arazileri ile dikkat çeken orkide türleri sizleri büyüleyecek.

Vanda
Yaklaşık 80 türü bulunan Vanda orkide türlerinin en özellerinden biri olarak kabul edilir. Çiçeğin güzel yapısından dolayı oldukça ilgi gören bir çeşittir.

Rhynchostylis
Bu salkım şeklindeki orkide cinsinin dört türü vardır. Bu orkide türü Vanda orkide türlerinden biridir.

Dendrobium
Diğer orkide türlerinden biri olan Dendrobium, epifitik ve kayalık orkidelerin bir cinsidir. En az diğer orkideler kadar değerli olan Dendrobium; Turuncu, beyaz, macenta ve mor renklerde mevcuttur.

Oncidium
Onc olarak kısaltılan bu çiçek 330 türden oluşan bir cins. Bu arada, bu orkide türleri hala gelişme aşamasındadır. Diğer orkide türlerinden farklı bir görünüme sahip bir çiçek, diğer orkide türleri kadar güzeldir.

Bulbophyllum
Orkide türleri arasında en iri çiçeklere sahip cinstir. Bullbophyllum cinsinin 2000 türü vardır.

Stanhopea
55 tür ve 5 doğal melezden oluşan bu orkide çeşidi, Orta ve Güney Amerika Orchidaceae familyasının bir cinsidir.

Brassavola
Bu orkide 21 türden oluşan bir cinstir. Adını İtalyan asilzade ve hekim Antonio Musa Brassavola’dan almıştır.

Maxillaria

Alev orkidesi, örümcek orkidesi ve kaplan orkidesi olarak da bilinen daha büyük orkide türlerinden biridir.

Lycaste
İnce yapraklı üçgen bir orkidedir. Lycaste ise 30 türü olan bir cinstir.

Arı Orkide
Bu orkide türü, çiçek açtığında arı gibi görünen çiçeklerinden adını alan çok yıllık bir bitkidir.

Cypripedium
Hanım terliği olarak bilinen orkide türlerinden biridir. Bu orkide cinsinde 58 tür bulunmaktadır. Yumrulu ve keseli yapısıyla hanımefendi ailesini oluşturan beş orkide türünden biridir.

Odontoglossum

Bu yıldız ve zebra desenli orkide türlerinin 100 alt türü bulunmaktadır. Adını 1816’da Karl Sigismund Kunth’tan almıştır.

En fazla yetiştirilen orkide türleri

En fazla yetiştirilen türler şunlardır: Cymbidium (Cymbidium), Paphiopedilum, Phalaenopsis, Miltonia, Dendrobium, Cattleya, Odontoglosum ve Vanda.

Phalaenopsis Orkide ve türleri

Orkide turleri
Orkide turleri

Yaygın olarak güve orkideleri olarak bilinen Phalaenopsis cinsinin türleri, saksı bitkilerinin beceriksiz çabalarına dayandıkları ve yıl boyunca açık ve kapalı kaldıkları için yeni başlayanlar için ideal orkidelerdir. Bu orkide dağınık ışık koşullarını tercih eder, ancak bunun dışında büyümesi çok kolaydır. Cins içinde yaklaşık 75 tanınmış tür ve düzinelerce kolayca bulunabilen çeşit vardır.

Güzel renkleri ve zarif görünümü ile Phalaenopsis, geleneksel orkide çalılarından farklı bir güzellik sunuyor.

Brassavola Orkide

Brassavola orkidesi, özellikle akşamları parfüm salındığında çok hoş kokulu, dar yapraklı beyaz veya yeşil çiçekler üretir. Beyaz, tozlaşma için güvelere bağımlı olan birçok çiçeği temsil eder. Brassavola cinsi içinde en az 20 tür vardır ve bunlardan B. nodosa, özellikle yeni başlayanlar için yetiştirmesi en kolay türlerden biridir.

Katasetum Orkide

Catasetum cinsinin çok sayıda türü, olağandışı mumsu çiçekleriyle tanınır. Catasetum orkide yaprakları sararıp döküldüğünde umutsuzluğa kapılmayın. Bu yaprak döken orkide, kış uykusu sırasında yapraklarını doğal olarak kaybeder. Catacetum türleri arasında görünüm açısından pek çok farklılık vardır, ancak hepsinin ortak noktası, birbirlerine çok az benzeyen erkek veya dişi çiçekler üretebilmeleridir. Erkek çiçekler, polenleri ziyaret eden arıları dışarı çıkmaya zorlayan anatomik tetikleyicilere sahiptir.

Cattleya Orkide

Cattleya orkideleri, çok çeşitli renk ve şekiller üretmek için yaygın olarak melezleştirilir. Birçok Cattleya orkidesinin çekici çilleri, çizgileri veya diğer iki renk özelliği vardır. Bazı çeşitler çok hoş kokuludur ve en popüler korsaj orkideleridir.

Cycnoches Orkide

Cattleya orkidesinin bu akrabası aynı zamanda kuğu orkidesi olarak da bilinir çünkü erkek çiçeklerin zarif salkımları kuğu boynunu andırır. Çok yıllık bir sapta 30’a kadar baharatlı kokulu çiçek büyüyebilir. Cins içinde yaklaşık 40 tür tanınır. Çiçek açtıktan sonra bitkiye bir kuruma süresi verilmelidir.

Orkide denilince herkesin aklına beyaz çiçekli bir çeşit (Phalaenopsis) gelir.

cymbidium orkide

Yaygın olarak tekne orkideleri olarak bilinen Cymbidium orkideleri, bazı orkide çeşitlerine kıyasla küçük çiçeklere sahip olabilir, ancak birden fazla çiçek sivri ucu hoş bir görüntü sağlar. Yeni başlayanlar için iyi seçenekler arasında, tümü American Orchid Society tarafından yüksek puan alan limon yeşili ‘Chica’, sarı ve kırmızı ‘Showoff’ veya parlak pembe ‘Frae’ yer alır.

Orkide-turleri-2
Orkide-turleri

Dendrobium orkide türleri

Dendrobium orkidelerinin en ağır çiçekleri genellikle ıslatılmaya ihtiyaç duyar. Bu büyük cinse dahil olan 1.000’den fazla türle Dendrobium orkideleri kolayca sınıflandırılamaz. Ticarette bulabileceğiniz en yaygın çeşitler beyaz, sarı veya lavanta çiçekleridir.

Ansiklopedi orkide

Kabuklu orkideler olarak da adlandırılan Ansiklopedi orkideleri, vahşi doğada epifitik büyüme koşullarını simüle etmek için orkide yuvalarına ekildiğinde gelişirler. Bazı bahçıvanlar, bu orkidenin sarkık yaprakları ve çanak yaprakları nedeniyle ahtapot gibi göründüğünü söylüyor. Kokulu olmasalar da birkaç ay çiçek açmaya devam edebilirler.

Epidendrum Orkidesi

Epidendrum cinsi büyüktür ve 1000’den fazla saf tür ve daha birçok melez içerir. Çiçekler küçüktür ve bitkinin çiçek açması ve gelişmesi için çok fazla parlak ışığa ihtiyacı vardır. Yetiştirici Epidendrum orkideleri, bu bitkiler iç mekanlarda yetiştirildiğinde genellikle ek yetiştirme aydınlatması gerektirir.

ludisia orkidesi

Yaygın olarak mücevher orkideleri olarak bilinen büyüyen Ludisia orkideleri, bitkide veya çiçekte çekici görünmeleri bakımından ödüllendiricidir. Bitki sonbahar ve kış aylarında pek çok küçük beyaz pedinkül taşır ve kadifemsi, koyu yeşil yaprakları çekicidir. Bu, yalnızca bir tür içeren ve büyümesi oldukça kolay olan nadir bir orkide cinsidir.

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,780TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
Keçiboynuzu Ne İşe Yarar? keciboynuzu-faydalari-ve-kullanimi Baklagil ailesinin bir üyesi olan…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: