Pazartesi, Mayıs 22, 2023
Ana SayfaÇiçek Bakımları ve Çiçek ÖzellikleriLavanta Türleri, Lavanta Çeşitleri

Lavanta Türleri, Lavanta Çeşitleri

Lavanta Türleri, Lavanta Çeşitleri Nelerdir? Lavanta en iyi bilinen aromatik bitkilerden biridir. Bu nedenle, bu bitkievreni.com makalesinde sizi farklı lavanta türleriyle tanıştırmak istiyoruz, böylece onları ayırt etmeyi öğreneceksiniz ve şekli ve boyutu nedeniyle veya az ya da çok yoğun rengi nedeniyle en sevdiğinizi seçeceksiniz. veya daha yoğun aroması nedeniyle. veya daha az fark edilir. Ayrıca lavanta bitki bakımı basittir ve bu da onları yeni başlayanlar için uygun bitkiler yapar.

Sizi lavanta türü , adları, özellikleri ve fotoğraflarına yaklaştıran bu makaleyi okuyarak onlar hakkında daha fazla bilgi edinmeye cesaret edin .

Lavanta officinalis veya sıradan lavanta

Labiatae familyasına ait olan bu aromatik bitki , odunsu tipte gövdelere ve zıt yapraklara sahiptir. Çiçeklenme, yaz başında meydana gelir ve bu türe atfedilen bitkiye mor salkım verir. Lavanta officinalis bitkileri , hoş kokularının yanı sıra süs değeri ve tıbbi özellikleri nedeniyle yetiştirilmektedir.

Yoğun, hoş bir aroması ve harika tıbbi özellikleri olan bitkileri seviyorsanız, farklı aromatik ve şifalı bitki türleri hakkındaki bu diğer bitkievreni.com gönderisini öneriyoruz .

12 çeşit lavanta - Lavanta officinalis veya sıradan lavanta

Lavandula angustifolia veya lavanta

Bu lavanta türü Avrupa’ya, özellikle İtalya ve Fransa’ya özgüdür. Yaprakları yeşil-gri bir renge sahiptir ve altı santimetreye kadar uzunlukta olabilir. Gür bir tip olan Lavandula angustifolia , yaklaşık bir buçuk metre yüksekliğe ulaşır. Çiçekleri, 9 santimetreye kadar ölçebilen uzun saplı salkımlarda sunulur. Genellikle hem yemek çeşnisi olarak hem de özellikle infüzyon hazırlamak için kullanılır.

12 çeşit lavanta - Lavandula angustifolia veya lavanta

lavandula dentata

Batı Akdeniz’e özgü olan Lavandula dentata, adını odunsu gövdelerindeki tırtıklı yapraklardan alır. Bu bitki kalkerli toprakları tercih eder ve yüksekliği neredeyse bir buçuk metreye ulaşabilir. Ayrıca, grimsi-yeşil yapraklarının renklenmesi ve leylak rengi başak çiçeklerinin uçları da dikkat çekicidir. Her şeyden önce süs bitkisi olarak kullanılır, aynı zamanda parfüm yapmak ve hatta mide ağrısını gidermek için de kullanılır.

12 çeşit lavanta - Lavandula dentata

lavanta geniş yapraklı

İspanyol kökenli, diğer lavanta türlerinin aksine , bu biraz hoş olmayan bir aroma yayar. Bu nedenle, bu tür aromatik bitkinin çoğu türününkine tamamen aykırı olan aroması ile tanınması kolaydır. Yaprakları on santimetre uzunluğundadır ve çiçekleri sivri uçlar halinde gruplandırılmıştır. Mor renkli olan bunlar hem tıbbi değeri hem de süs güzelliği için kullanılmaktadır .

12 çeşit lavanta - Lavandula latifolia

lavanta stoechas

Lavandula stoechas çiçekleri ile dikkat çekiyor. Bunlar, dörtgen bir başak şeklinde sıkıştırılmış çiçek salkımlarında düzenlenir ve üç mor veya kırmızımsı ayraçla biter . Yaprakları grimsi yeşildir. Akdeniz havzasından ve Macaronezya’dan geldiği için bir metreden fazla yüksekliğe ulaşabilir.

12 çeşit lavanta - Lavandula stoechas

lavanta çiçeği

Küçük bir yünlü yatakla kaplı yaprakları olan bu lavanta türü, dağ iklimlerinin tipik bir örneğidir. Çiçek sivri uçları 20 santimetreye kadar çıkabilir ve leylak rengindedir . Lavandula lanata İspanyol kökenlidir ve Malaga’daki Serranía de Ronda’nın çok özelliğidir, ancak Endülüs’ün diğer illerinde de doğal haliyle bulunabilir.

12 çeşit lavanta - Lavandula lanata

lavandula viridis

Yeşil lavanta veya yeşil cantueso olarak da bilinir, Huelva’daki Sierra de Aracena’nın tipik bir örneğidir. Mızrak şeklinde yaprakları genellikle 10 santimetreye kadar ölçer. Lavantaların büyük çoğunluğunun aksine salkımları neredeyse yeşilimsi kremdir, dolayısıyla adı. Tıbbi değerleri nedeniyle ve süs bitkisi olarak kullanılmaktadır.

12 çeşit lavanta - Lavandula viridis

Lavandula allardii

Lavandula latifolia ve Lavandula dentata arasında oluşan bu melez Allard’s Lavanta olarak da bilinir.Süs değeri nedeniyle peyzajda kullanılan dikkat çekici bir çalıdır. En dikkat çekici özelliklerinden biri yuvarlak taçlı gür şekli ve leylak veya uçuk mavi çiçekleridir .

12 çeşit lavanta - Lavandula allardii

lavanta canariensis

Lavandula canariensis , Kanarya takımadalarının endemik bir türüdür. Bu çalı bir buçuk metre yüksekliğe kadar ölçebilir ve zıt yeşil yapraklara ve tüysüz gövdelere sahiptir.

En belirgin özelliklerinden biri, çiçeklerinin diğer lavanta türlerinden oldukça farklı olması ve görselde de görebileceğiniz gibi mor rengini muhafaza etmesine rağmen şekillerinin farklı olmasıdır .

12 çeşit lavanta - Lavandula canariensis

lavanta melezi

Bu lavanta türü, Lavandula angustifolia ve Lavandula latifolia arasındaki melezleşmenin ürünüdür . Harika çiçek açan bir lavanta olduğu için öne çıkıyor, bu yüzden bahçe severler tarafından çok değerli. Halk arasında lavandin olarak bilinir , tıbbi özellikleri ve parapharmacy’de yaygın olarak kullanılan uçucu yağı için yetiştirilir.

12 çeşit lavanta - Lavandula Hybrida

lavanta multifidası

Bu lavanta türü genellikle kıyıya yakın yerlerde yetişir, ancak bu denizden uzakta yetişmesini engellemez. Afrika kökenli olup, ince bir beyazımsı saç tabakasıyla kaplı oldukça bölünmüş yapraklara sahiptir. Lavandula multifida’nın çiçekleri mordan indigo çiçek salkımına kadar gruplandırılmıştır .

Evde kendi lavantanızın olmasını seviyorsanız, lavantanın nasıl ve ne zaman budanacağını öğrenin, böylece ister evde oda spreyi olarak ister infüzyon olarak içebilirsiniz.

12 çeşit lavanta - Lavandula multifida

lavandula pinnata

Bu lavanta türü, Lavandula multifida örneğinde olduğu gibi, bölünmüş yapraklara da sahiptir. Aslen Kanarya Adaları ve Madeira’dan, üçer üçer gruplandırılmış çiçek salkımına sahiptir. Lavandula pinnata esas olarak süs bitkisi olarak kullanılır.

Lavantanın farklı türlerini seviyorsanız ve evinizde biraz olsun istiyorsanız, size saksı lavanta bitkisinin bakımını anlatacağız .

12 çeşit lavanta - Lavandula pinnata

Lavanta türleri ile ilgili daha fazla makale okumak istiyorsanız , çiçekler kategorimizi ziyaret etmenizi öneririz .

kaynaklar:

www.wikipedia.org ,

https://www.ecologiaverde.com/12-tipos-de-lavanda-2097.html

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,782TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
Lavanta Nasıl Kurutulur? Lavanta Ne Zaman Kurutulur? lavanta-nasil-kurutulur-lavanta-ne-zaman-kurutulur Lavanta Nasıl…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: