Pazartesi, Mayıs 22, 2023
Ana SayfaDış Mekan BitkileriAğaçlarKuşburnu Ağaçı Özellikleri Nelerdir? Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Ağaçı Özellikleri Nelerdir? Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Ağaçı Hakkında

kusburnu-hakkinda
kusburnu-hakkinda

Kuşburnu Ağaçı , yabani gül olarak da adlandırılan Rosaceae familyasına ait bir bitkinin meyvesidir. Bitkinin boyu 1 ile 3 m arasında değişmekte olup, dal ve gövdelerinde gül gibi dikenler bulunmaktadır. Eylül ve Ekim aylarında meyve verir. Bu meyveler küçük, yuvarlak ve kırmızı ile turuncu arasında bir renge sahiptir. Kuşburnu bitkisinin memleketi Türkiye’dir. Ancak sağlığa faydaları ve lezzeti sayesinde tüm dünyaya yayılmış ve birçok kültür tarafından sevilip benimsenmiştir. Ülkemizin Karadeniz’inde, Doğu Anadolu’da ve Marmara bölgesinde yaygın olarak yetişir. Bununla birlikte, daha az sıklıkla, İç Anadolu ve Ege bölgesinde de kuşburnu yetiştirilmektedir. Kore’nin bazı bölgelerinde geleneksel bir ürün olan kuşburnu marmelatı bol miktarda kuşburnu içerir ve ilave şeker içermediği için özellikle sağlığa faydalıdır.

Kuşburnu ağacı beş bölümden oluşur: gövde, kök, dal, çiçek, yaprak ve meyve. Kuşburnu ağacı çok güçlü ve sağlam bir kök yapısına sahiptir. Hem saçaklı hem de tüylü kök yapısına sahip olan kuşburnu ağaçlarının 3 metre derinliğe kadar büyüyen bir tüy kökü ve yüzeye yayılan bir saçak kökü vardır. Aynı zamanda bu ağacın kökleri hastalıklara ve zorlu koşullara karşı oldukça dirençlidir.

Kuşburnu ağacının gövdesi ince olmasına rağmen çok dayanıklıdır ve gövdesinde çok sayıda diken bulunur. Kuşburnunun gövdesi odun türü değil mangal türüdür. Üç yıl içinde bir santimetre köke ulaşır. Ağaçların ideal kalınlığa ulaşması birkaç yıl alır. Bu, zenginleştirmeyi geciktirmede önemli bir faktördür. Kuşburnu ağacının yaprakları ovaldir.

Kuşburnu Ağacı Özellikleri

Kuşburnu ağacının yaprakları tırtıklı bir yapıya sahiptir. 3-5 küçük yapraklı yapraklar yapın. Yapraklar mat ve yeşildir. Yaprakları yoğun ve dikenlidir. Mart ayında açan ve kışın sonbaharda açan yapraklar çok hassastır. Kuşburnu ağacının çiçekleri erkek ve dişi olup beş taçtan oluşur. Hoş kokulu bir tada sahip olan kuşburnu ağacının çiçekleri beyaz, koyu pembe ve uçuk pembedir. Kuşburnu ağacının meyveleri oval ve yuvarlaktır.

Meyvenin rengi parlak kırmızıdır. C vitamini açısından çok zengin olan bu meyvenin içi tüylü ve bronzdur. Aynı zamanda bu meyvenin 100 gr meyvesi 2.5-6.2 mg içerir. Vitamin A, Vitamin B1, Vitamin B2, 1700mg. C vitamini, flavonitler, flavonitler, şekerler, protein, kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor içerir. Meyvenin tadı ekşi ama tatlı ve lezzetlidir.

kusburnu-ozellikleri
kusburnu-ozellikleri

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu sağlığa sayısız faydası olan bir besindir. Antioksidanları yüksek olan bu meyve, vitamin ve minerallerde çok yüksektir ve tadı o kadar iyidir ki çoğu insan tarafından sevilir ve tüketilir. Kuşburnu meyvesinin faydalarına kuşburnu çayının faydaları veya kuşburnu marmelatının faydaları da denilmektedir. Doğanın nimetlerinden biri olan bu meyvenin sağlığa faydaları şunlardır:

 • Mükemmel bir antioksidandır
  Polifenoller, C ve E vitaminleri ve karotenoidler gibi antioksidanları yüksek olan kuşburnu meyvesi, bilinen en güçlü antioksidan meyvelerden biridir. Kuşburnu bu işlevi sayesinde serbest radikalleri nötralize eder ve oksidatif stresi azaltır. Böylece kanser, kardiyovasküler hastalık ve oksidatif stresin rol oynadığı diğer kronik hastalıklara karşı doğal koruma sağlar.
 • Kardiyovasküler hastalıktan korunma
  Yine kuşburnu meyvesi, yüksek antioksidan içeriği nedeniyle kardiyovasküler hastalıkları önler. Ayrıca yüksek C vitamini içeriği nedeniyle kan damarlarının yapısını koruyarak damar sertliği (atardamarların sertleşmesi) gibi hastalıkları önleyebilir. Kan basıncını ve kötü kolesterol olarak da bilinen LDL seviyelerini düşürme özelliği ile bilinen kuşburnu, kalp hastalığına karşı korunmak isteyen herkes için olmazsa olmaz yiyeceklerden biridir.
 • Şeker hastalarında kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.
  Kuşburnu insülin duyarlılığını artırır, kan şekeri kontrolünü destekler ve daha fazlasını yapar. Bu sayede insülin direnci olan hastalarda tip 2 diyabetin başlamasını engeller ve mevcut diyabeti olan hastalarda kan şekerinin kontrolüne yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  kuşburnu; Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmada önemli rol oynayan C vitamini içeriği en yüksek besinlerden biridir. A, E vitaminleri ve polifenoller açısından da oldukça zengin olan kuşburnu, vücudu enfeksiyondan koruyan lenfositlerin üretimini destekler. Enfeksiyöz ajanlara karşı bağışıklık tepkisini güçlendirir. Bu nedenle bulaşıcı hastalıklara karşı önemli bir savunucu olarak adlandırılabilir.
 • Diyet yapanlarda kilo verme desteği
  Bazı bilimsel araştırmalar, kuşburnu meyvesindeki antioksidan thyliroside’ın yağ yakımını desteklediğini ve kilo alımını azalttığını göstermiştir. Bu özelliği sayesinde daha fazla kanıta ihtiyaç duyulsa da kuşburnu bitkisinin zayıflama diyeti uygulayan kişilerde kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.
 • Gastrointestinal rahatsızlıkları yatıştırır
  Kuşburnu meyvesi veya çayı midenin pH dengesini değiştirdiği için mide hastalığı olan kişilerde ülser oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. İshal tedavisinde çok etkilidir. Mide hastalıklarının önemli bir kısmını oluşturan Helicobacter pylori adlı bir mikroorganizmanın neden olduğu enfeksiyonu gidererek gastrit ve ülser tedavisinde de önemli rol oynar.
 • Cildi yaşlanmanın etkilerinden korur
  Vücudun proteininin büyük bir bölümünü oluşturan bir protein olan kolajen, cilt yenilenmesinde, elastikiyetinde ve yara iyileşmesinde önemli bir rol oynar. Kuşburnu bitkisinde çok yüksek düzeyde bulunan C vitamini, kolajen üretimini uyarır. Bu sayede cildi güneşin zararlı UV ışınlarından koruyarak daha sıkı ve genç görünmesini sağlama, kırışıklık ve ince çizgi oluşumunu geciktirme gibi olumlu etkiler sağlar. Aynı zamanda kuşburnu bitkisinde bulunan bir tür karotenoid olan astaksantin, kolajenin parçalanmasını önlemeye yardımcı olur ve yaşlanmaya bağlı cilt problemlerini önler. A vitamini ve likopen başta olmak üzere diğer karotenoidler açısından zengin bir meyve olan kuşburnunun düzenli tüketimi cildi zararlı dış etkenlerden korumada oldukça etkilidir.
 • Ağrı ve iltihabı azaltır
  Kuşburnu; İltihabı ve eklem ağrılarını azaltmada önemli etkileri olduğu bilinen galaktolipidler ve polifenoller açısından oldukça zengindir. Hal böyle olunca osteoartrit ve romatoid artrit hastalarında eklem ağrılarının giderilmesinde, otoimmün hastalıklarda ve kronik enfeksiyonlarda inflamasyonun azaltılmasında etkili olduğunu gösteren araştırma sonuçları bulunmaktadır.

Yukarıda gördüğünüz gibi, sağlığa pek çok faydası olan kuşburnu bitkisinin gut, sırt ağrısı, sindirim sorunları, safra taşı ve idrar yolu enfeksiyonları gibi birçok alanda da fayda sağladığı araştırmalar göstermiştir. Bu olumlu etkilere ilişkin bilimsel araştırmalar halen devam etmektedir.

Şunlar da ilginizi çekebilir: Bahçedeki Güllerin Bakımı
Şunlar da ilginizi çekebilir: Sonbaharda Bahçenize Ne Ekilebilir?
Şunlar da ilginizi çekebilir: Sonbaharda Bahçemize Dikebileceğimiz Bitkiler

Kuşburnu Ağacı Ne Zaman Dikilir?

Kuşburnu ağaçları ilkbaharda sert yerlere dikilir. Kuşburnu ağaçları özel bakım gerektirmez. Kuşburnu bahçesi oluşturmak için ideal mevsim sonbahardır. Kuşburnu ağacının büyümesi için uygun koşulların sağlanması gerekir.

kusburnu
kusburnu

Kuşburnu Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Kumlu topraklarda yetiştirmek için uygundur. Ancak kuşburnu ağaçları en iyi humuslu topraklarda yetişir. Kuşburnu ağaçları emek, emek ve fazla bakım gerektirmez. Yetiştirilen kuşburnu ağacının meyveleri yenilebilir, meyveleri kurutularak çay yapılabileceği gibi erozyon önleyici olarak da kullanılabilir. Kuşburnu ağaçları da arıcı ve stok olarak yetiştirilmektedir.

Kuşburnu Nasıl Tüketilir?

Kuşburnu meyveleri ülkemizde çeşitli şekillerde yaygın olarak tüketilen bir besindir. Halk arasında en popüler bitki çaylarından biri kuşburnu çayıdır. Özellikle kış aylarında çoğu kişi tarafından tüketilen kuşburnu çayı idrar söktürücü etkiye sahiptir, bu nedenle vücut ödemini gidermede ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlemede etkilidir. Kuşburnunun bir diğer ürünü olan kuşburnu marmelatı ülkemizin birçok yerinde kahvaltılık ürün olarak tüketilmektedir. Kuşburnunun konsantre bir versiyonu olan kuşburnu marmelatı, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Özellikle eylül ve ekim ayları hasat mevsimi olduğu için taze kuşburnu meyveleri alabilirsiniz. Kuşburnunun en önemli faydalarından biri de çok yüksek C vitamini içermesidir. Taze kuşburnu tüketmek, ısıl işlem, metallerle temas vb. durumlarda önemli bir C vitamini kaybı olduğundan vitamin alımını artırır. Bu nedenle yaz sonu ve sonbahar başında mümkün olduğunca taze kuşburnu tüketmek en iyisidir. Ayrıca bu zamanda toplanan çiğ güller kışın kurutulabilir.

Kuşburnunun sağlığa birçok olumlu faydalarından yararlanmak istiyorsanız kuşburnu meyvesi, çayı ve marmelatını beslenme planınıza ekleyebilirsiniz. Durumunuz için sürekli ilaç alıyorsanız veya özel bir beslenme programı uyguluyorsanız düzenli kuşburnu alımına başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Kuşburnu açısından zengin bir sağlıklı beslenme planının yanı sıra düzenli egzersiz yaparak ve zamanında düzenli sağlık kontrollerini yaptırmaya özen göstererek sağlığınızı koruyabilir ve hastalıkları önleyebilirsiniz.

Kuşburnu Ağacı Ne İşe Yarar ve Nerelerde Kullanılır? Kuşburnu Ağacı Kullanım Alanları

Kırmızımsı bir renge sahip olan ve yumuşak etli bir yapıya sahip olan kuşburnu ağacının çok sayıdaki kökü boya sektöründe çok önemli bir yer tutmaktadır. Kuşburnu ayrıca faydalı asitler içerir. Bu özelliği sayesinde sindirim sistemi hastalıklarında oldukça etkilidir. Kuşburnu bitkisi ayrıca cilt sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Hücre temizliğinde çok önemli bir yere sahiptir. Akne ve cilt problemlerinin hızlı çözümünü sağlar.

Kaynak: wikipedia.org

 

 

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,780TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
sedir ağacı faydaları Sedir Ağacı Hakkında Her Şey İğne yapraklı…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: