Pazartesi, Mayıs 22, 2023
Ana SayfaAkvaryum BitkileriJava Moss - Java Yosunu

Java Moss – Java Yosunu

java-moss-bitkisi
java-moss-bitkisi

 

Java yosunu, yetiştirilmesi en zor ve en kolay akvaryum bitkilerinden biridir.

 • Bilimsel adı : Taxiphyllum barbieri
 • Eşanlamlı : Vesicularia dubyana
 • Menşei : Güneydoğu Asya
 • Yükseklik : 4 inç’e kadar (10 cm)
 • Genişlik: 4 inç’e kadar (10 cm)
 • Büyüme hızı : yavaş ila orta
 • Konumlandırma : orta ve ön plan
 • Aydınlatma ihtiyacı : Düşük
 • Sıcaklık : 15-30 Santigrat (21-24°C ideal)
 • pH : 5.5-8.0
 • Su Sertliği : 6-20 dGH
 • Zorluk : Kolay

Hypnaceae ailesine aittir ve Güneydoğu Asya’ya özgüdür. Nemli tropik iklimlerde çok yaygındır ve kayalarda, nehir kenarlarında ve ağaç gövdelerinde yetişir.

Düşük su kalitesi ve aydınlatma gereksinimleri nedeniyle, tatlı su akvaryumcuları arasında belki de en yaygın yosundur ve akvaryum mağazalarında ve internette yaygın olarak bulunur.

Peyzaj için yaygın olarak kullanılır ve güzel sonuçlar verebilir. Ayrıca yumurta ve yavrular için koruma sağlamak, akvaryumların sağlığını iyileştirmek ve balık yetiştiriciliği için yiyecek sağlamak gibi birçok başka faydası da vardır.

Akvaryum bitkileri hakkında her şeyi  bitkievreni.com da akvaryum bitkileri katagorisinde bulabilirsiniz . En iyi 10 akvaryum bitkisi makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz

Menşei ve Dağıtımı

Java yosunu, Endonezya, Japonya, Java, Malezya, Filipinler, Singapur, Vietnam ve Doğu Hint Adaları takımadalarının adaları dahil olmak üzere Güneydoğu Asya’ya özgüdür.

Nemli tropik iklimlerde çok yaygındır, genellikle kayalarda, ağaç gövdelerinde ve nehir kenarlarında kuvvetli bir şekilde büyüdüğü görülür. Akvaryumlarda kullanılan en yaygın yosundur ve dünya çapında hem mağazalarda hem de çevrimiçi olarak akvaryum ticaretinde yaygın olarak satılmaktadır.

Başlangıçta Vesicularia dubyana olarak tanımlanan Java yosunu, yakın zamanda Taxiphyllum barbieri olarak yeniden sınıflandırılmıştır. Birçok referans hala orijinal sınıflandırmayı kullanıyor ve isim değişikliğinin doğruluğu konusunda tartışmalar devam ediyor. Bazıları, Vesicularia dubyana’nın Singapur yosunu ortak adıyla bilinen farklı bir tür olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, bu görüş de oldukça tartışılmaktadır ve çoğu, bu bitkilerin aslında aynı yosun olduğuna inanmaktadır.

Bazıları, Vesicularia dubyana’nın Singapur yosunu ortak adıyla bilinen farklı bir tür olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, bu görüş de oldukça tartışılmaktadır ve çoğu, bu bitkilerin aslında aynı yosun olduğuna inanmaktadır.

Java Moss – Java Yosunu

Java yosunu doğal, pastoral bir görünüm sağlar ve çok yeni, boş bir akvaryuma hayat verebilir.

Bu yosunun kurulması, büyütülmesi ve bakımı nispeten kolaydır ve öldürülmesi neredeyse imkansızdır. Çakıl, kütükler, kayalar ve ticari dekorasyonlar dahil olmak üzere birçok farklı yüzeye yapışacaktır. Küçük, düzensiz sapları olan narin bir yosundur. Saplar, üst üste binen küçük, 2 mm uzunluğunda oval yapraklarla kaplıdır.

Su altında yetişen Java yosunu, karada yetişen yapraklardan çok daha küçük olan parlak yeşil yapraklara sahiptir.

Yüzeylere yapışmak için rizoitleri kullanır, ancak köklerin aksine, amacı besin sağlamak yerine onları yalnızca bir nesneye tutturmaktır. Java yosunu gerçek kökleri olmadığı için besinleri esas olarak gövdeleri ve yaprakları yoluyla emer.

İlginç bir şekilde, resmi olarak Vesicularia Dubyana olarak tanımlanan , ancak yakın zamanda Taxiphyllum Barbieri olarak yeniden sınıflandırılan Java yosununun bilimsel adı konusunda hala bazı karışıklıklar var .

Değişikliğin doğruluğu konusunda hala tartışmalar var.

İsim karışıklığının çoğu, Latince isimlerin yanlış şekilde ortak isimlerle eşleştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Örneğin, Vesicularia dubyana (Noel yosunu veya Singapur yosunu olarak da bilinir), Taxiphyllum Barbieri’den (Java yosunu) son derece farklıdır, ancak yine de aynı cins Taxiphyllum’a aittirler.

Herhangi bir karışıklığı önlemek için bitki satın alırken daima Latince adını kullanmaya çalışın.

Java Moss ne için kullanır

Java yosunu, tatlı su akvaryumcuları tarafından birçok farklı nedenden dolayı kullanılır.

Akvaryumdaki agresif özellikleri düzeltmek için kullanılabilir. Örneğin, çekici ve daha doğal görünmesi için duvarı veya zemini örtün veya filtreyi örtün.

Yosun, akvaryumunuza daha doğal bir his verir – bir yağmur ormanında yürürseniz, özellikle yakınlarda bir akarsu veya nehir varsa, çoğu yüzeyde yosunların büyüdüğünü göreceksiniz.

Moss’un muhtemelen en popüler kullanımı Aquascaping’dir.

Aquascaping, su bitkilerini, dalgaların karaya attığı odunları, kayaları ve kayaları güzelce düzenleme sanatıdır. Bahçe işleri gibi ama su altında.

Java yosununu göreceğiniz bir diğer popüler yer üreme akvaryumlarıdır. Moss, yumurtaların kilitlenmesi ve yavruların daha büyük balıklardan saklanması için ideal bir yer yaratır.

Java moss, yavrular için barınak sağlamanın yanı sıra, yavrular için mükemmel bir ilk yemek olan infusoria’yı barındırmak için ideal bir yer yaratır. Ayrıca karides için harika bir saklanma yeri sağlar ve bu nedenle karides yetiştirmeyi seven akvaryumcular arasında çok yaygındır.

akvaryum gereksinimleri

Java yosunu çok dayanıklı bir bitkidir ve çoğu su türünde yetişir ve geniş sıcaklık ve pH değişimlerine dayanabilir. Buna rağmen, bitkinin daha iyi adapte olması için ideal koşullar vardır.

İdeal akvaryum koşulları arasında iyi akan su, hafif asidik su ve 21 – 24°C arasındaki sıcaklıklar bulunur .

Bununla birlikte, yosun 30ºC’ye kadar sıcaklıkları tolere edecektir. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey, artan su sıcaklığı ile büyüme hızının azalacağıdır.

24ºC civarındaki daha soğuk sularda daha hızlı büyüme ve daha sağlıklı görünen bir bitki elde edersiniz.

Işık açısından, düşük ve yüksek ışıkta büyüyecektir. Seçeceğiniz aydınlatma seçeneğine göre farkı göreceksiniz. Düşük ışık daha koyu, daha ince bir bitki verirken, yüksek ışık daha yoğun, daha kompakt bir bitki üretir. Bununla birlikte, ışık seviyesi ne kadar yüksek olursa, alglerin büyüme olasılığı o kadar yüksek olur.

Büyüme oranlarını hızlandırmak için CO2 ve gübreleme ekleyebilirsiniz, ancak bu bitkinin bunlara ihtiyacı yoktur ve onlarsız gayet iyi büyüyecektir.

Java yosunu hemen hemen tüm balık türleri ile uyumludur.

Java Moss – Java Yosunu Bakımı

Bakım tamamen sizin seçiminizdir. Java’nızın vahşi büyümesine izin verebilir, yalnızca gerektiğinde kırpabilir veya düzenli olarak çok özel şekillere kırpabilirsiniz. Java yosununuzu kesmek için, kontrol altında tutmak için normal makas kullanın.

Moss’un budama dışında başka bir özel bakım gereksinimi yoktur.

Yosununuzun olabildiğince çabuk büyümesini sağlamak için bulduğumuz en iyi tavsiye, onu yerine koymak ve sonra bırakmaktır – dokunmayın veya hareket ettirmeye çalışmayın, sadece gerektiğinde düzeltin.

Java Moss – Java Yosunu Sorunları

Filtreleri kapatmak için kullanılabileceğinden daha önce bahsetmiştik – bu, düzenli olarak kırpmazsanız filtreyi tıkayabileceğinden dikkatli yapılmalıdır.

Aynı şekilde, düzenli olarak budama yapmazsanız tüm tankınızı ele geçirebilir. Yosun çok kalınlaşır ve yoğunlaşırsa ve su orta kısımlara ulaşamazsa, kahverengileşmeye başlayabilir ve tutunduğu yerden gevşemeye başlayabilir.

Buna rağmen Java yosununun sağlayabileceği asıl sorun yosun büyümesidir .

Algler, aşırı ışık ve zayıf su koşullarında hızla büyür. Yosun üzerinde yosun büyümeye başlarsa, çıkarılması son derece zordur ve çoğu zaman en iyi çözüm yosunu çıkarmak ve baştan başlamaktır.

Sıfırdan başlama sabrınız yoksa, yosunları nazikçe çıkarmak için diş fırçası gibi yumuşak bir fırça kullanmayı deneyin, sadece yosunu çekmemeye dikkat edin.

Bazı akvaryumcular, Seachem’in Flourish Excel gibi yosun sorunlarıyla mücadele etmek için farklı kimyasallar önermektedir. Bu kaçınılmaz olarak sorunu geçici olarak çözecektir, ancak uzun vadede tek çözüm ideal su koşullarına dikkat etmektir.

Yosun büyümeleri veya salgınları genellikle dört ana faktörden kaynaklanır; ışık, karbon (CO2), bitki besin maddeleri (makro, mikro ve eser elementler) ve kötü su koşulları.

Alevlenmeleri önlemek için ilk üç şeyi birbiriyle dengede tutmak önemlidir.

Akvaryumunuzdaki küçük, kontrollü miktarda alglerin bir bütün olarak ekosistem için mükemmel derecede sağlıklı olduğunu hatırlamak da önemlidir.

Java Moss Nasıl Yetiştirilir?

Java yosunu yavaş ila orta büyümeye sahiptir ve bölünme ile yayılır. Yeni bitkiler başlatmak için ana bitki parçalarını ayırmanız ve başka bir yere yerleştirmeniz yeterlidir.

Bölünme, kök benzeri rizoidlerin kullanımıyla herhangi bir yüzeye bağlanacaktır. Ancak bu rizoidler , köklerin yanı sıra besinleri de emmezler; hizmet ettikleri tek amaç, bitkiyi bir nesneye tutturmaktır. Tüm besinler saplar ve yapraklar yoluyla emilir.

Genel olarak, Java yosunu yavaş büyür. Daha sıcak su sıcaklıkları bu yosunun büyümesini yavaşlatma eğilimindedir. Büyüdükçe, bitki yatay ve dikey olarak yayılır ve genellikle yoğun güçlü büyüme tutamları oluşturur.

İyi şekli korumak ve daha fazla büyümeyi teşvik etmek için kesilmelidir. Kesilmiş parçalar yeni bitkiler başlatmak için kullanılabilir.

Java yosununuzun amacına bağlı olarak, onu akvaryumunuza dahil etmenin farklı yolları vardır.

En basit yol, onu yüzen bir bitki olarak bırakmaktır. Bu seçeneği seçerseniz, bitkiyi tam anlamıyla akvaryumunuza koyabilir ve orada bırakabilirsiniz.

Çoğu insan bitkinin kendisini bir şeye bağlamasını tercih eder, bu yüzden tek bir yerde kalır. Java yosunu yayılımı gerçekten basittir. Bir parça diğerinden kesildiğinde büyümeye ve daha fazla Java yosunu oluşturmaya devam eder.

Yosunu tutturmak için, yapıştırmak istediğiniz kaya veya dalgaların karaya attığı odun üzerine ince bir tabaka halinde sermeli ve misina veya kara misina ile sabitlemelisiniz.

Yosun doğal olarak birleştiğinde, bir ay kadar sonra iplik çıkarılabilir.

Java Moss – Java Yosunu bakımı

Java yosununuza iyi bakmanın en iyi yolu su kalitesini korumaktır, ancak sıvı gübre ile periyodik tedavi, yeni büyümeyi teşvik edecek ve yosununuzu sağlıklı tutacaktır.

Tankın altındaki Java yosunu, büyük miktarlarda birikirse bitki için çirkin ve hatta zararlı olabilecek döküntü toplamaya eğilimlidir.

Java Moss Halısı Nasıl Oluşturulur

Java’yı büyütmenin bir başka popüler yolu da kilim veya duvardır. Bu, tankınıza estetik açıdan hoş bir zemin veya duvar verir ve bakımı kolaydır.

Bir halı oluşturmak için iki parça ağa ve bir miktar misinaya veya misinaya ihtiyacınız olacak.

Tankınıza koyduğunuz tüm malzemelerin toksik olmadığından emin olmanız önemlidir.

İlk ördüğünüz parçayı yere koyun ve üzerini Java yosunu ile hafifçe kaplayın. Düz olacak şekilde düzenlemek için birkaç parça kesebilirsiniz, onları bütün tutmak için endişelenmeyin. İyi bir kapatıcılığa sahip olduğunuzda, ikinci ağ parçasını üste yerleştirin ve iki parçayı birbirine sabitlemek için ipliği kullanın.

‘Sandviçlenmiş’ yosun daha sonra tanka yerleştirilebilir ve ağ üzerinden yavaş yavaş büyümeye başlayacak ve zemini veya duvarı kaplamak için kullanabileceğiniz görsel olarak çarpıcı bir yosun yatağı sağlayacaktır.

Alternatif olarak, yosunu tartabilirsiniz, örneğin yerde yosun istiyorsanız, üzerine hafif bir çakıl tabakası yayın.

java yosunu ağacı

Java yosunu, dik duran bir ağaç parçası kullanarak ağaç oluşturmak için de kullanılabilir. İdeal olarak, bazı dalları dışa doğru uzanan bir ağaç görünümü veren bir tahta parçası seçersiniz.

Alternatif olarak, bir ağaç şekli oluşturmak için birkaç tahta parçasını birbirine bağlayabilirsiniz.

Kullanılan herhangi bir yapıştırıcının akvaryumlarda kullanıma uygun olması gerektiğini unutmayın .

Java yosununuzu toplayın, eğer doğrudan akvaryumunuzdan aldıysanız, yosunu kurutmamaya özen göstererek nazikçe temizlemeniz gerekecektir.

Az miktarda tutkal kullanarak yosunu küçük miktarlarda dallara yapıştırın. Tüm yosunu yapıştırdıktan sonra, ağaç şeklindeki görünümü oluşturmak için ekstra ince parçaları kesin.

Ardından yosunu tankınıza koyun.

Java Moss’u akvaryumumda kullanabilir miyim?

Java yosunu hemen hemen tüm akvaryumlar için uygundur.

Estetik güzellik sağlamaktan akvaryuma, yeni doğan yavruları barındırmaya kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Yetiştirmesi ve bakımı son derece kolaydır ve hem yeni başlayanlar hem de deneyimli akvaryumcular için mükemmeldir.

Java yosunu ile karşılaşacağınız en olası sorun, çıkarılması son derece zor olabilen alg büyümesidir. Çoğu durumda, baştan başlamak ve tankın durumunu ve bitkilerdeki ışık seviyesini kontrol etmek en iyisidir.

 

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,782TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
En İyi 10 Tatlı Su Akvaryumu Bitkisi   En İyi…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: