Pazartesi, Mayıs 22, 2023
Ana SayfaÜretim Ve ÇiftçilikIspanak Nasıl Yetiştirilir? Ispanak Yetiştiriciliği

Ispanak Nasıl Yetiştirilir? Ispanak Yetiştiriciliği

Ispanak Nasıl Yetiştirilir? Ispanak Yetiştiriciliği

Ispanak-yetiştiriciliği
Ispanak-yetiştiriciliği

Ispanak Nasıl Yetiştirilir?  Ticari ispanak yetiştiriciliği – tüm ticari ıspanak yetiştiricileri sonbaharda ilk tarlaya tohumçlar ekerler. Özellikle gıda endüstrisi için ıspanak ünitende, yetiştirici yetiştirici daha sonra meydana gelen seyreltir (daha az bitki geliştirme olayı için bazanı tarkarıç). Sulama ve gübrelemelerle verilir. Hasat takvim, üretim veya gıda endüstrisi, yani sanayinin amacına yöneliktir. Ürün, taze taze için yapılan ıspanak asker, kesim çekimleri 40 hakkında tüm iş için yapılacak olan tek bir ıspanaklar 40 ölüm, gıda endüstrisi için yapılan çekimleri. Çoğu zaman, bu iki üretim amacında da (fakat gıda sektörü için yapılan üretimde) ilk hasattan sonra tekrar büyümeleri ve yenilenmeleri sağlanır, böylece üreticiler ikinci el hasat yapablir. Ispanak Nasıl Yetiştirilir? Ispanak Yetiştiriciliği 

Ispanağın toprak gereksinimleri

Ispanak Nasıl Yetiştirilir? Ortalama olarak, ıspanak bütün topraklarda iyi yetişebilir, ancak organik madde bakımından zengin topraklarda daha iyi yetişir. Genel olarak, toprak tipi ve pH, ıspanak yetiştirmede nadiren sınırlayıcı faktörlerdir. Bununla birlikte, ıspanağın, pH’ı 6.5 ile 6.8 arasında olan kumlu killi topraklarda yetiştirildiği bildirilmiştir. Şiddetli P eksikliği durumunda çiftçiler ekimden birkaç gün önce hektara 50 kg P2O5 uygulayabilir. Her alanın farklı olduğunu ve bu nedenle farklı ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Yetiştiriciler ekimden önce toprak analizi yapmalıdır. Ayrıca rasyonel bir toprak hazırlama planı oluşturmak için yerel lisanslı bir ziraat mühendisine danışılması tavsiye edilir. Bazı çiftçiler ayrıca ekimden ve tarlayı sürmeden birkaç gün önce iyi yanmış inek gübresi ile gübreleme yapar, böylece toprağın N içeriğini arttırır. Ancak bunlar sadece genel olarak uygulanan ve takip edilen kalıplardır, kendi araştırmanızı yapmadıkça bu kalıpları takip etmeniz ve uygulamanız önerilmez.

ıspanak-nasıl-yetitirilir

TOPRAK HAZIRLIĞI

Ispanak Nasıl Yetiştirilir? Ispanak Yetiştiriciliği: Yüksek kireç içeriği, nemli, verimli, gevşek ve hafif organik madde Kil topraklar uygundur. Killi topraklarda performans ve kalite önemli ölçüde artar. Ispanak bitkisinin ana ve yan ürünü olarak Yetiştirme yaygındır. ıspanak kurutmak için kutu dikilmedi. Bu nedenle ekim yapılacak alana düşmeyin. Sulayın ve toprağın tencereye ulaşması beklenir.

EKİM VE GÜBRELEME YÖNTEMİ

Ispanak Nasıl Yetiştirilir? Ispanak Yetiştiriciliği: Tarımsal gübre, sürmeden önce toprağa bırakılır. 20- 25 cm derinliğindeki versiyonu üretilmektedir. ticari gübre Sürdükten sonra yüzeye toprak verilir ve levye ve diskaro ile 8-12 cm derinlikte zemine. karıştırılır. Genellikle dekara 10-12 kg azot, 8–10 kg fosfor ve topraktaki miktarına göre Potasyum vermek için hesaplamalar Bu hazır olmalıdır. Tüm fosfor ve potasyum ile azotun yarısı ekimden önce, diğer yarısı hasattan sonra en az bir ay önce gömülmeli İyi hazırlanmış tavlanmış toprakta dekara 1-1.5 kg Tohum ile ekim yapılır. ekinci ile Dikim yapılabildiğinde sıra arası 20-25 cm, 3-5 cm üzeri tohum yoğunluğu Planlanmıştır. Bakım için 0,7-1 kg tohum kullanılır. el Ekim bittiğinde daha fazla tohum kullanılır. Bir mibzerle ekime kıyasla, iki kat daha fazla tohum ekilir. Ekim derinliği 3-4 cm olmalıdır.

ticari-ıspanak-yetiştiriciliği
ticari-ıspanak-yetiştiriciliği

Ispanak Sulama:

ıspanak bitki büyümesi için düzenli sulama Yapılmalı. Büyüme sırasında haftada 1-2 sulama gerçekleşir. 2 kez kumlu topraklarda Sulama yeterlidir. ilkbahar ve sonbahar Yağış, miktar ve sulama sayısı azaltabilir. Ispanak suyu seven bir bitkidir. Ancak fazla su bitkiye zarar verebilir. sulama Gerektiğinde bırakın, damlatın ve püskürtün Sulama yöntemi uygulanmalıdır. Hastalıklar ve zararlılar: yüksek kaliteli sebzeler hastalık ve başarılı üreme sağlamak. Zamanında ve doğru ilaçlama yapmak çok önemlidir. Doğru teşhis konuldu yeterli kontrolü gerçekleştirecek araçlara sahip olmalıdır. olabilirsin

Ispanak sulama
Ispanak sulama

Ispanakta en sık görülen bakteriyel hastalık;

Pectobacterium carotovorum (bakteri yumuşak çürüklük) En yaygın mantar hastalıkları
bu kalıp

parazitler;

Pancar sineği (Pegmya betae): beyaz larvalar, özellikle genç bitkilerde küçük kanallar açarlar yüzeylerinde. kuru hava koşullarında Genç bitkiler genellikle ölür.

 

 

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,782TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
Ticari Kavun Yetiştiriciliği kavun-yetiştiriciliği Kavun nasıl yetiştirilir? Kavun yetiştirmek karlı…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: