Pazartesi, Mayıs 22, 2023

Huş Ağacı Türleri

Huş Ağacı

huş ağacı

Huş ağacı güzel, solgun, saflığın sembolü. Gri ve beyaz kabuğu ile bu ağaç, her yıl için topraklarını yenilemek ve arındırmak isteyen bahçıvanlar tarafından tercih edilmektedir.

Huş ağaçları Betula cinsine aittir  ve Betulaceae bitki ailesinin bir parçası olarak sınıflandırılır . Bu cins tipik olarak Kuzey Yarımküre’nin ılıman bölgelerinde bulunan küçük ila orta boy ağaçlar ve çalılardır. Bazı çeşitler çalı kümelerinde büyür. Diğerleri, birden fazla gövdeye sahip olan ve hala klasik tek gövdeli ağaçlar olarak büyüyen ağaçlardır. Çoğu huş ağacı, ayırt edici kabuğu ile kolay ayırt edilir; Kabuğun görünümü genellikle türlere adlarını veren özelliktir. Güzel kabuğu ve yaprakları huş ağacını çevre düzenlemesinde yaygın bir seçim haline getirir , ancak bunlar diğer sert ağaçlarla karşılaştırıldığında nispeten daha kısa ömürlü ağaçlardır ve birçoğu böceklerden ve hastalıklardan zarar görebilir.

Çoğu huş ağacı su sever, bu da nemli olma eğiliminde olan toprağınız varsa harika olabilir. Ancak, evinize çok yakın büyük bir ağaç dikilirse, kökler sıhhi tesisat borularınıza gidebilir. Bunun sizi yıldırmasına izin vermeyin; bunlar muhteşem ağaçlardır ve peyzajınıza dahil edilmesi için kesinlikle düşünülmelidir. Huş ağaçları, bahçenize hızla fayda sağlayabilecek hızlı büyüyen ağaçlardır.

Peyzajınız için 11 huş ağacı türü

Bataklık Huş (Betula pumila)

Bataklık huş, ıslak alanlarda gelişen orta büyüklükte, kısa ömürlü, küme oluşturan bir çalıdır. Bitki ara sıra sel, alkali toprak, killi toprak ve yol tuzunu tolere eder.

 

 Yerleşim alanlarına dikildiğinde, su kütlelerinin etrafında veya bataklık alanlarda daha iyi yetişir. Bataklık huş, yağmur bahçeleri için iyi bir seçimdir.

Diğer yaygın isimler arasında bataklık huş ağacı, salgı huş ağacı, cüce huş ağacı ve reçine huş ağacı bulunur.

 • Bölge:  Kuzey Amerika
 • Yükseklik: 1 ile 3 metre
 • Güneşe ihtiyacı: Tam güneş

Kiraz Huş (Betula lenta

Kiraz Huş Agacı

Kiraz huş ağacı, tek bir ana gövdeden büyüyen büyük bir ağaçtır. Parlak, kırmızı-kahverengi kabuğu ve sarı yaprakları, çimenler ve doğallaştırılmış alanlar için çekici bir ağaç yapar. Olgun ağaçlardaki kabuk, kiraz ağaçlarının kabuğuna çok benzeyen düzensiz pullu plakalar oluşturan dikey çatlaklar geliştirir. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açan ağaç, ağustos ayından ekim ayına kadar meyve veren kirazlar üretir ve geyik, kedi, tavşan ve çeşitli kuşlar için besin kaynağı olarak hizmet eder. Bu ağaç aynı zamanda güzel kelebekleri manzaraya çeker, ancak diğer huş türlerini mahvedebilecek bronz huş kurduna karşı dayanıklıdır. 2 Kırık dal, baharatlı bir kış yeşili kokusu yayar ve mayalanmış özsu, huş birasının bir bileşenidir.

Bölgesel olarak, kiraz huş ağacı, siyah huş, tatlı huş, maun huş, Virginia yuvarlak yapraklı huş veya baharat huş gibi diğer yaygın isimlerle çağrılabilir.

 • Yerli Alan: Doğu ABD, Maine’den Kuzey Georgia’ya
 • Yükseklik:  13 ila 22 metre
 • Güneşe Maruz Kalma:  Tam güneşten kısmi gölgeye

Cüce Huş (Betula nana)

Cüce Huş Ağacı
Cüce Huş Ağacı

Betula nana  , özellikle tundra manzaraları olmak üzere kutup ve serin ılıman bölgelere özgü küçük bir cüce çalıdır. Kayalık, besin açısından fakir, asidik bir toprağa sahip, ıslak fakat iyi drene edilmiş alanları tercih etmesine rağmen, çeşitli koşullarda büyümektedir. Gölgeyi iyi tolere etmez. Cüce huş manzaralara nadiren ekilir, ancak soğuk kuzey bölgelerinde önemli bir bitki örtüsüdür.

Bu ağaç için diğer isimler bataklık huş ve arktik huş içerir.

 • Yerli Alanlar : Grönland, İzlanda, Kuzey Avrupa, Kuzey Asya ve Kuzey Kuzey Amerika
 • Yükseklik:  15 cm ila 1 metre boyunda
 • Güneşe Maruz Kalma:  Tam güneş

Himalaya Huş (Betula utilis var. jacquemontii)

Himalaya Huş Agacı
Himalaya Huş Agacı

Himalaya huşunun süs ilgisi, güzel bahar çiçekleri, zengin sarı sonbahar rengi ve parlak beyaz kağıt kabuğu içerir. Tek gövdeli orta büyüklükte bir ağaçtır ve hızla bir piramit şeklinde dallara ayrılır.  Çok hassastır ve özellikle daha sıcak bölgelerde genellikle çıkarılması veya değiştirilmesi gerekir. Soğuk iklimlerde daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü bir ağaçtır.

Bu ağacın beyaz kabuklu Himalaya huş ağacı ve Jacquemonti huş ağacı da dahil olmak üzere başka ortak adları vardır.

 • Yerli Bölge: Batı Himalaya, Nepal
 • Yükseklik:  10 ila 15 metre
 • Güneşe Maruz Kalma:  Tam güneş; biraz hafif gölge alabilir

Japon Beyaz Huş (Betula platyphylla ‘Japanica’)

Japon Beyaz Huş agacı
Japon Beyaz Huş agacı

Asya beyaz huş ağacı olarak da bilinen bu tür, beyaz kabuğu ve sarkık dallarda sonlanan ince yayılan dalları olan orta ila büyük bir ağaçtır. Bu ağaç en iyi orta ila ıslak, iyi drene edilmiş, kumlu veya kayalık balçıkta yetişir. Tam güneşi tercih etmesine rağmen, Japon Beyaz Huş ağacı, öğleden sonra gölgesi alan kuzey ve doğu pozlarında büyür. Ana gereksinim, sürekli olarak nemli topraktır. Huş ailesinin diğer birçok üyesi gibi, bu huş ağacı da en iyi performansı soğuk iklimde gösterir; huş kurdu böceklere karşı artan duyarlılığa neden olan daha sıcak bölgeler ile.

 • Yerli Bölge: Mançurya, Kore, Japonya
 • Yükseklik:  12 ila 15 metre
 • Güneşe Maruz Kalma:  Tam güneşten kısmi gölgeye

Kağıt Kabuğu Huş (Betula papyrifera)

Kağıt Kabuğu Huş Agacı
Kağıt Kabuğu Huş Agacı

Öncelikle Alaska, Kanada ve Kuzey ABD eyaletlerine özgü olan bu ağacın güzel beyaz kabuğu ve sarı sonbahar rengi vardır. Tek gövdeli bir ağaç olarak veya çok gövdeli küçük kümeler halinde büyüyebilir. Kağıt huş ağacı, genellikle gövdesinden kağıt benzeri katmanlar halinde soyulan ince beyaz kabuğundan dolayı bu isimle anılır. Kano huş veya beyaz huş olarak da bilinir . Bu, Yerli Amerikalıların ayakkabılardan ünlü huş kabuğu kanolarına kadar birçok faydalı ürün yapmak için kullandıkları klasik huş ağacıdır. Dallar ve ağaç kabuğu ile birlikte tomurcuklar, kedicikler ve yapraklar, kuşlar ve diğer vahşi yaşam için bir besin kaynağıdır. Paper Bark huş, bronz huş deliciye karşı bir miktar direnç gösterir.

 • Yerli Alan: Kuzey Kuzey Amerika
 • Yükseklik:  15 ila 30 metre
 • Güneşe Maruz Kalma:  Tam güneşten hafif gölgeye

Huş Nehri (Betula nigra)

hus-nehri-agacı
hus-nehri-agacı

Nehir huş ağacı, ev peyzajı için giderek daha popüler, hızlı büyüyen bir ağaçtır. Tek gövdeli bir ağaç veya çok gövdeli bir küme ağaç olarak büyüyebilir. Peyzajda yıl boyunca ilgi sağlayan daha hafif iç kabuğu ortaya çıkarmak için pul pul dökülen somon pembesi ila kırmızımsı kahverengi kabuğu vardır. Koyu yeşil yapraklar sonbaharda güzel bir tereyağı sarısına döner. Nehir huş ağacı, bronz huş kurduna karşı iyi bir dirence sahiptir. Gerçekten ısıya dayanıklı tek huş ağaçlarından biridir.

Nehir huş ayrıca kırmızı huş, siyah huş veya su huş olarak da bilinir.

 • Yerli Alan : Doğu ABD
 • Yükseklik:  13 ila 22 metre
 • Güneşe Maruz Kalma:  Tam güneşten kısmi gölgeye

Gümüş Huş (Betula pendula veya B. verrucosa)

gümüş-huş-agacı
gümüş-huş-agacı

Gümüş huş ağacı, çekici bir sarkık alışkanlığa ve kağıt şeritler halinde soyulan kendine özgü beyaz kabuğa sahiptir. Yavaş yavaş piramit şeklinden daha yuvarlak, oval bir taca dönüşen tek gövdeli bir ağaç olarak büyür. Ağlayan huş veya Avrupa beyaz huş olarak da bilinen gümüş huş, bir zamanlar manzaralarda yaygın olarak kullanılıyordu, ancak bronz huş deliciye karşı yüksek duyarlılığından dolayı son yıllarda kullanımını sınırladı.

 • Yerli Alan: Avrupa, Asya
 • Yükseklik:  çeşidine bağlı olarak 13 ila 25 metre
 • Güneşe Maruz Kalma:  Tam güneş

Ağlayan Huş (Betula pendula var.)

Ağlayan Huş agacı
Ağlayan Huş agacı

Ağlayan huş ağacı olarak bilinen ağaçlar, genellikle yukarıda açıklanan  doğal olarak oluşan veya ekili gümüş huş ağacının ( Betula pendula) farklı çeşitleridir. Büyüme bölgeleri ve yükseklik gibi kesin ayrıntılar, belirli çeşide bağlı olacaktır.

 Yaygın çeşitler şunları içerir:

 • Kıvırcık huş ( B. pendula ‘ Carelica’)
 • Cutleaf ağlayan Avrupa huş ağacı ( B. pendula ‘Gracilis’)
 • Altın bulut ağlayan huş ağacı ( B. pendula ‘Altın Bulut’)
 • Mor ağlayan huş ağacı ( B. pendula ‘Purpurea’)
 • İsveç huş ağacı ( B. pendula ‘Dalecarlica’ veya ‘Laciniata’)
 • Tristis ağlayan huş ağacı ( B. pendula ‘Tristis’)
 • Young’ın ağlayan huş ağacı ( B. pendula ‘Youngii’) (resimde)

Su Huş (Betula occidentalis veya Betula fontinalis)

su-huş-agacı
su-huş-agacı

Su huş ağacı tipik olarak yoğun çalılıklarda yetiştiği dağlık bölgelerdeki akarsular boyunca oluşur. Kabuk koyu kırmızı-kahverengi ila siyahımsı ve pürüzsüzdür. Diğer huş ağaçlarının aksine kabuğu soyulmamaktadır. Bu ağaç, orta Kuzey Amerika kunduzu için bir yiyecek ve barınak malzemesidir.

Bu ağaç için diğer yaygın isimler arasında batı huş, kırmızı huş, nehir huş, siyah huş ve batı kırmızı huş bulunur.

 • Yerli Alan: Batı Kuzey Amerika, dağlık bölgeler
 • Yükseklik:  Çalı formu 7 metre boyunda büyüyebilir; bir ağaç olarak, 13 mt  kadar
 • Güneşe Maruz Kalma:  Tam güneşten kısmi gölgeye

Sarı Huş (Betula alleghaniensis)

sarı-huş-agacı
sarı-huş-agacı
  • Adını kabuğunun renginden alan sarı huş, tipik olarak 150 yıl büyüyen ve hatta yaşlı ormanlarda 300 yıla kadar büyüyebilen nispeten uzun ömürlü bir huş ağacıdır. Dar yatay şeritler halinde soyulan sarı-bronz kabuğu olan tek gövdeli bir ağaçtır. Bu, Kuzey Amerika kereste endüstrisi için önemli bir türdür ve kuşlar ve vahşi yaşam için önemli bir ormanlık besin kaynağıdır.

   Sarı huş, bölgesel olarak bataklık huş, kıvırcık huş, altın huş veya sert huş olarak bilinebilir.

   • Yerli Alan: Kuzeydoğu Kuzey Amerika
   • Yükseklik:  16 ila 25 mt
   • Güneşe Maruz Kalma:  Tam güneşten kısmi gölgeye

Betula cinsindeki çeşitli huş ağacı türleri, önemli peyzaj ağaçları olan en az 12 tanesini içerir. Huş ağaçları ilginç kabuk rengi ve dokusu ve çekici yapraklar sunar, ancak nispeten kısa ömürlüdürler ve hastalıklara, böceklere ve özellikle de bronz huş kurduna karşı hassasiyetten muzdarip olabilirler. Ancak huş ağaçları, gerçekçi beklentileriniz olması koşuluyla, hala mükemmel, hızlı büyüyen peyzaj örnekleri oluşturur.

Kızılağaç konumuzu buradan inceleyebilirsiniz

 

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da
Önceki İçerikKızılağaç
Sonraki İçerikTicari Karpuz Yetiştiriciliği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,782TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
Kızılağaç Kızılağaç, bataklıkları ve suyu seven bir ağaçtır. Bu ağacın…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: