Pazartesi, Mayıs 22, 2023
Ana SayfaAkvaryum BitkileriEn İyi 10 Tatlı Su Akvaryumu Bitkisi

En İyi 10 Tatlı Su Akvaryumu Bitkisi

 

En İyi 10 Tatlı Su Akvaryumu bitkileri, bitkili akvaryumların çevresel ve tasarımsal düzenlemesinde önemli bir faktör olduğu bir gerçektir.

Bitkili bir akvaryuma hiç bakmadıysanız, muhtemelen bu akvaryumun ne kadar canlı, doğal ve canlı göründüğüne şaşıracaksınız.

Bunun nedeni, tatlı su akvaryum bitkilerinin suya doğal filtrasyon sağlaması, balıklarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olması ve ayrıca küçük balıkların yetiştirilmesine yardımcı olmasıdır.

akvaryum-bitkileri
akvaryum-bitkileri

Bitkili Akvaryum

En İyi 10 Tatlı Su Akvaryumu Bitkisi; Tatlı su akvaryum bitkileri balıklar tarafından rahatlık, beslenme, güvenlik ve çoğalma gibi çeşitli amaçlar için kullanılır ve bu da onlara sağlıklı ve canlı bir akvaryum ortamları sağlar

Bitkili bir akvaryum kurmayı planlıyorsunuz, ancak nasıl ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, araştırma yapmak için bir süre zaman ayırmalısınız.

Akvaryum bitkilerinin çoğu, bitkili bir akvaryuma alıştıkça suyun kimyasındaki ve sıcaklığındaki değişikliklere dayanacak kadar dayanıklıdır; ancak bazı bitkiler daha hassas olabilir.

Bu yazıda, bugün piyasada bulunan en iyi 10 tatlı su akvaryum bitkisini yazacağız. Bitkili Akvaryumlar konusunda yeniyseniz ve başlamak için en iyi akvaryum bitkileri bunlardır.

En iyi tatlı su akvaryum bitkileri

En İyi 10 Tatlı Su Akvaryumu bitkileri, Bitkileri tatlı su akvaryumunuzda tutmak o kadar da zor değil. Biraz rehberlik, bilgi ve uygulama ile başarı oranınızı hızla artıracaksınız. Tatlı su akvaryumunuz için seçebileceğiniz çeşitli su bitkileri vardır.

Bitkili tankınızı kurarken çeşitli su bitkileri arasından seçim yapabilirsiniz. Akvaryumun yüzeyinde yüzen bazı bitkiler vardır, diğerleri ise tabanda köklü kalır. Bazıları orta zemin ve arka plan için kullanılır.

Akvaryumunuzda harika görünen ve farklı amaçlara hizmet eden tatlı su akvaryumları için en iyi 10 bitkiyi inceleyeceğiz.

1. Java Moss veya Java Moss Bitkisi

Java Moss - Akvaryum Bitkisi
Java Yosunu

Java Moss olarak da adlandırılan bu bitkiler, tatlı su akvaryumları için çok popüler bitkilerdir ve ayrıca, onlar için olağanüstü saklanma yerleri sağladıkları için karides severlerin de favorisidir.

Java yosunu, akvaryum tanklarınızda bulunan kayalar  veya kütükler gibi süs eşyalarına cok iyi adapte olur ve bağlanır.

Bunu yapmak için, süsde yavaş yavaş kök salan canlı akvaryum bitkisini desteklemek için elastik bantlar veya benzer bir öğeler kullanmanız gerekir.

Bir kayaya tutturursanız, bitki akvaryumunun yüzeyinden dışarı taşacaktır. Bu bitki yüzdüğünü biliyoruz. Bu nedenle onun yüzmesini engelleyebilecek sabit bir şeye bağlamak en iyisidir.

Java yosunları hafif loş ışıktan hoşlanır. Düşük ışıkta gelişirler, ancak ışık aşırı güçlüyse veya ters etki meydana gelirse dikkat edin.  Parlak ışık, yosun büyümesini engeller ve onu yeşil alg zararlılarına maruz bırakabilir.

2. Amazon Kılıcı Bitkisi

amazon kılıcı
amazon kılıcı

Bu tatlı su akvaryumları için harika bir bitkidir. Çok farklı koşullarda yetiştirilebilir ve en iyi bilinen ve bakımı kolay tatlı su bitkileri arasında öne çıkan bir bitkidir.

Amazon kılıçları genellikle akvaryumda çok büyür, bu yüzden satın almadan önce bunu aklınızda bulundurun.

Bu, yeni kullanıcılar için iyidir, çünkü besin ve ışık ihtiyacı kolay karşılanabilir . Ancak sıvı besin takviyesinin eklenmesi ve yüksek seviyede aydınlatma ile Amazon Kılıcı tatlı su akvaryumunuzda çok hızlı bir şekilde büyümeye başlar.

Amazon kılıcı bitkileri, akvaryum mağazalarından düşük fiyata kolayca satın alınabildikleri için genellikle yeni başlayanlar için ilk tercih edilen bitkilerdir.

Güney ve Orta Amerika’da ortaya çıktılar. Ancak günümüzde daha çok Kuzey Amerika’da yetiştirilmekte ve meraklılarına dağılmaktadır.

Amazon Kılıcı, 72°F – 82°F civarında doğrudan aydınlatmaya ve sıcaklıklara ihtiyaç duyar. Bu su bitkileri, kılıca benzeyen (adlarından da anlaşılacağı gibi) yapraklara sahiptir ve genellikle boyları 20 santimetreye kadar uzayabilir!

Amazon Kılıcı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Amazon Kılıcı Bitkisi adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

3. Java Eğreltiotu Bitkisi

Java Eğreltiotu
Java Eğreltiotu

Java Moss gibi, bu da tatlı su akvaryumları için mükemmel bir bitkidir ve karides besleyenler için cok ideal bir bitkidir.

Benzer şekilde, Java eğreltiotu düşük ışığı tercih eder ve köksap (yani yaprakları oluşturan yeşil gövdeler) bir süs veya kayaya bağlandığında iyi büyür.

Daha büyük bir Java Fern bitkiniz varsa, köklerini kayalarla kaplayabilirsiniz, ancak bunu yaparken rizomların gömülmesini önlemek için dikkatli olmalısınız.

Uzun, kümelenmiş yeşil yaprakları, düşük ila orta ışıkta çiçek açar ve balıklar için saklanma yeri ve arka plan dekorasyonu olarak hizmet eder.

Java Fern, üreme zamanı geldiğinde yapraklarının ön kısmından sporları boşalttıkları için tatlı su akvaryumunuzda yetiştirilmesi kolay canlı bir bitkidir. Bu sporlar, bağlanacak bir şey bulana kadar etrafta yüzer ve sonra daha hızlı büyür.

Gerekli ışık ve su sıcaklığı, Java Fern’i tatlı su bitkileriyle deney yapmak isteyen yeni başlayanlar için harika bir çözüm haline getiriyor. Bu su bitkileri pahalı değildir ve genellikle daha büyük veya daha küçük akvaryumlar için çeşitli boyutlarda elde edilebilir. Java eğrelti otları, belirli bitki substratları veya sıvı gübre takviyeleri gerektirmez.

4. Anubias ve Anubias Nana Bitkisi

Driftwood Üzerinde Anubias Nana Petite Bitki
Anubias Nana

Anubias ve Anubias Nana, tatlı su akvaryumunuz için bakımı kolay iki su bitkisidir. Anubias genellikle akvaryum mağazasında kayalar veya kütükler üzerinde satılır.

Java Fern’den farklı olarak, bu tatlı su bitkisi yavaş büyür. Bu nedenle, zaten akvaryumunuzun boyutuna yeterince uyan bir numune satın almanız önemlidir.

Bir kez alındığında, bitkiyi substratın üzerinde tutun ve substrattaki kökünün altını kapatmayın.

Bu tatlı su bitkisinin, yapraklarda yosun oluşumunu önlemek için optimum akışla ekilen tankın gölgeli kısmında olması gerekir. Anubias bitkisi yalnızca düşük seviyede besin maddesine ihtiyaç duyar ve bu nedenle suya herhangi bir sıvı gübre eklenmesini gerektirmez.

Anubias Nana, çok daha küçük yaprakları olan bir anubias çeşididir. Daha küçük veya Nano akvaryumlar için daha uygundur. Bu bitkinin elde edilmesi zordur ve genellikle daha yüksek bir maliyeti vardır. Bu sucul bitkinin en büyük avantajı sağladığı kapsama miktarıdır.

Saklanmayı seven veya akvaryumunuzda saklanacak yerlere ihtiyaç duyan balıklar yetiştiriyorsanız, bu gerçekten mükemmel bir bitkidir. 15 cm’den fazla uzamaz, bu nedenle her seferinde kesme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Orta derecede aydınlatma gerektirir.

5. Wendtii Şifresi Bitkisi

kriptocoryne wendtii
kriptocoryne wendtii

Kriptitler, tipik olarak mahalledeki balık dükkanlarında saksılarda sergilenen büyük bitkilerdir.

Bazı durumlarda, kriptler bitkili akvaryuma eklendikten sonra hızla “sıvılaştıklarından” korkunç bir üne sahiptir.

Bunun nedeni, bu özette kriptlerin diğer su bitkilerine kıyasla değişime daha az dirençli olmasıdır.

Aynı şekilde diğer bitkilere göre biraz daha fazla ışığa ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, marjinal olarak gelişmiş akvaryumcular için bir akvaryum bitkisi olarak bırakılmalıdır.

Her iki durumda da, alt tabakanın altındaki bir odak noktasından uzanan uzun ince yapraklarla tanınabilen güzel bir ön plan bitkisidir.

Bununla birlikte, bitkili akvaryuma eklendikten sonra, bu bitki tamamen çözülmüş gibi görünebilir, ancak Crypt sadece değişikliklere tepki veriyor. Siz ona baktıkça, kript tatlı su akvaryumunda yeni kök yapısını geliştirirken tam sağlığına geri dönme yeteneğine sahip olacaktır.

Bu bitkinin bir başka yararı da, köksap bölgesinde etkili bir şekilde bölünebilmesi ve akvaryum boyunca yayılabilmesidir.

6. Kriptokorinler Bitkisi

Cryptocorynes bitkisi
kriptokorinler

Tatlı su akvaryumları için olan bu canlı bitkiler boyut, renk ve şekil bakımından büyük farklılıklar gösterebilir.

Cryptocorynes çok çeşitli çeşitlerde gelir, ancak görünümlerinden bağımsız olarak karidesler arasında son derece popülerdirler.

Gelişmiş akvaryumcular, bu bitkileri Java Fern ve Anubias için “bir sonraki adım” olarak görüyorlar. Hala loş ışıktan hoşlanırlar, ancak karmaşık kökleri nedeniyle biraz daha fazla bakım gerektirirler.

Kayanın içinde 2 inç derinliğe kadar örtülmeleri gerekir, ancak tepenin (yaprakların konumu) kayanın çok üzerinde tutulmasını sağlamalısınız. Orta derecede aydınlatmaya ihtiyaç duyar.

Çok savunmasız oldukları için Cryptocoryne’e karşı dikkatli olmalısınız. Genellikle onları tatlı su akvaryumunuza getirdiğinizde meydana gelen “Crypt Melt” durumuyla karşılaşabilirler.

Gerçekte olan şu ki, etraflarındaki sudaki ani değişiklik genellikle kriptaları sersemletir ve sonuç olarak çoğu zaman yapraklarının çoğunu kaybederler. Yine de endişelenme; bu çok yaygındır ve bitki için asla öldürücü değildir.

7. Pigme Zincirli Kılıç Bilgisi

bitki cüce zincir kılıç
zincir kılıç

Bu akvaryum bitkisi (Narrow Leaf olarak da bilinir) çoğunlukla tatlı suda görülür. Hem yeni başlayanlar hem de hobiler için iyi bir bitki seçimidir.

Aşırı uzamadığından normalde akvaryumun kenarına daha yakın tutulur.

Uygun aydınlatmada, kalın yapraklardan oluşan bir arapsaçı haline gelebilir. Düşük ışıkta, seyrek büyür. Her türlü aydınlatma koşulunda hayatta kalabilecektir ve gübre takviyesi gerektirmez.

Pigme Zincirli Kılıç, neredeyse hiç bakım gerektirmediği için yeni başlayanlar için mükemmel bir bitki olarak bilinir.

Bitki, substrat (bir akvaryumun tabanını kaplamak için kullanılan malzeme) üzerine gönüllü olarak yayılacaktır. Bitki daha sonra akvaryumun ön kotunda büyümek için çoğalabilir, böylece zarif bir ön plan oluşturur.

Daha iyi aydınlatma koşulları altında, bu su bitkisinde filizlenen yeni yapraklar parlak kırmızı bir renk geliştirecektir. Bu çarpıcı renklendirme, genellikle akvaryumun en önemli parçasıdır ve sayısız akvarist tarafından ödüllendirilir.

Bu bitki aynı zamanda çok çeşitli koşullara toleranslıdır. Sert veya yumuşak suda, düşük veya yüksek pH’da ve çok çeşitli sıcaklıklarda gelişebilir, bu da onu yeni başlayanlar için mükemmel bir bitki ve tüm akvaryumlar için tercih edilen bir seçim haline getirir.

8. Su Wisteria Bitkisi

tatlı su wisteria bitkileri
wisteria

Bu sucul bitki türleri aynı zamanda “Demet bitkileri” olarak da adlandırılır ve karidesleri akvaryum tankının derinliklerine yerleşirken besleyen ve karideslerin keşfetmesi ve gezinmesi için hoş yerler olan akvaryumcular arasında popüler bir seçimdir.

Su salkımı, yapraklarının genellikle büyüleyici olan şekli nedeniyle özellikle tercih edilir. Bu su bitkisi, çakılda iyi kök saldığı ve yeterli oksijene sahip olduğu sürece her koşulda gelişecektir.

Water Wisteria aynı zamanda en kolay yayılan tatlı su su bitkilerinden biridir. Tek yapmanız gereken uzun, sağlıklı bir gövde kesmek. Daha sonra bitki çimlenme sürecini sürdürürken akvaryumdaki yaklaşık 10 ila 15 cm derinliğindeki çakıllara gömün.

Water Wisteria, akvaryumunuz için mükemmel bir kilim benzeri yeşil örtü sağlayabilen uzun, dantel benzeri yeşil yapraklara sahiptir. Yüksek gelişmenin aksine geniş bir alana yayıldılar.

Bu bitkilerin kolayca büyüdüğü ve minimum bakım gerektirdiği bilinmektedir. Direkt ışık isterler.

9. Boynuzotu Bitkisi

boynuz bitkisi
boynuz otu

Coontail olarak da adlandırılan Hornwort, akvaryumda bakımı en az zor olan bitkilerden biridir. Genellikle saksılarda satılır ve akvaryum yüzeyinde serbestçe yüzer.

Değişen koşullar için son derece çok yönlüdür ve geniş bir sıcaklık aralığında hayatta kalma yeteneğine sahiptir. Açık havuzlar ve su depoları için de uygundur.

Hornwort 24 inç uzunluğa ulaşabilir. Bu su bitkisi, sadece sapları kesilerek ve onlara yüzme şansı verilerek çoğaltılabilir. Başka bir yol, onları alt tabakaya yeniden yerleştirmektir.

Akvaryum yüksekliğinde büyüdüğü için parlak dipli bir bitkidir. Hornwort, minimum aydınlatmaya ve ihmal edilebilir bir gübre takviyesine ihtiyaç duyar.

Vahşi doğada, Hornwort genellikle özensiz koşullarda bulunur, alt tabakaya yapışır veya su kütlelerinde serbestçe yüzer. Akvaryumda herkes uygundur. Bununla birlikte, Hornwort’un alt tabakaya ekilmesi şiddetle tavsiye edilir.

Bu, aydınlatmanızın alttaki bitkilere ulaşmasını sağlar. Bitki yüzeyde serbestçe yüzüyorsa, ışığın bir kısmının alttaki bitkilere ulaşmasını engelleyebilir.

10. Cüce Zambak Bitkisi

Cüce zambak soğanı tatlı su akvaryum tesisi

Bunlar yavaş büyüyen son derece hassas bitkilerdir. Karidesler onları seviyor gibi görünseler de kolayca zarar görürler; bu nedenle, etrafta yüzen çok sayıda karides varsa cüce zambaklar dikmek iyi bir fikir olmayabilir.

Cüce zambaklar sivri uçlara benzerler ve küçük sapları kolayca kırılabilir. Akvaryumunuzda cüce zambaklar olmasını istiyorsanız, tamamen büyüyebilecek daha yaşlı olanları satın almanız ideal olacaktır.

O zaman kırılma olasılığı daha düşük olacak ve ayrıca üreme yeteneği olmayan tatlı su akvaryum bitkilerini satın almaktan da kaçınacaksınız.

Tatlı su akvaryum bitkilerinin bakımı nasıl yapılır?

Su bitkileri, akvaryumunuz için birçok avantaj sunar. Etkileyici bir görsel etkiye sahip olmalarına rağmen, bu su bitkileri havayı suda dolaştırır, yabancı maddeleri ortadan kaldırır ve balıklarınızın gelişmesi için sağlıklı bir yaşam alanı sağlar.

Bitkilerinize uygun bakım yaparsanız yosunların sorun olmayacağı gözlemlenmiştir.

Aşağıdaki yönergeleri kullanarak, keyif alacağınız çekici ve sağlıklı bir akvaryum oluşturabileceksiniz.

Doğru bitkileri seçin

Bitkilerinizi beslemek, akvaryumunuz için doğru olanları seçmekle başlar. Seçtiğiniz bitkilerin su altı bitkileri olduğundan emin olun, yani suya tamamen batmış halde hayatta kalabilirler.

Akvaryumlarda kolaylıkla yetiştirilebilen su bitkisi türlerinin örnekleri arasında Anubis, Derisidikenliler, Anarşiler ve Lilaeposis (Kılıç Bitkileri) sayılabilir.

Çoğu bitkinin pH’ının 7 ila 7.2 arasında olduğunu unutmayın. Her bitkinin balığınızla (çünkü bazı balıklar bitkileri yer) ve su koşullarıyla uyumluluğunu kontrol edin.

2. Doğru alt tabakayı sağlayın

Akvaryum bitkileri, köklerini sıkıca sabitlemek için alt tabakaya ihtiyaç duyar. Bu bitkiler birçok substrat türünde büyüyebilir, ancak bir inç çakılla çevrili yaklaşık 2 ila 3 inç laterit mükemmel olurdu.

Bitkilerinizi satıldıkları saksılarda saklayabilirsiniz. Ancak alt tabakaya dikmek onlara daha doğal bir görünüm verir ve kök gelişimi için daha faydalıdır.

3. Doğru ışığı sağlayın

Uygun aydınlatma olmadan, bitkileriniz hayatta kalamaz. Bitkiler, bitkilerin büyüme ve gelişme için enerji oluşturduğu bir süreç olan fotosentez için ışığa ihtiyaç duyar.

Fotosentezin ek bir yararı da, akvaryumunuzda bulunan su yaşamının yutulması için oksijen üretilmesidir.

Tam aralıklı floresan aydınlatma mutlak bir zorunluluktur. Bitkilerinize günde yaklaşık 10 ila 12 saat ışık verdiğinizden emin olun.

Floresan lambaları, yoğunlukları günden güne azaldıkça 12 ayda bir değiştirin. Ampulleriniz tam spektrumlu ışık yaymazsa, bitkileriniz çiçek açmaz.

4. Tatlı su akvaryum bitkileri için gübre kullanın

Balıklar için güvenli olan demir bazlı bir gübre ekleyerek bitki büyümesini iyileştirebilirsiniz.  Tatlı su akvaryum bitkilerinin gelişmesine ve büyümesine yardımcı olması amaçlanan orta düzeyde salınan gübreleri arayın  . Algler fosfatlarla kuvvetli bir şekilde büyümeye meyilli olduklarından asla fosfatlı gübreler kullanmayın.

Akvaryumunuzu gübre ile aşırı dozda kullanmak sudaki balıkları ve bitkileri öldürebilir. Nitrat veya fosfat içeren bir gübre almamaya çalışın.

Korkunç yosun sorunlarına yol açabilir. Gübreler genellikle granül ve sıvı şeklinde bulunur.

Çözüm

En kolay tatlı su bitkilerinden sadece birkaçı listelenmiştir. Akvaryumunuza uygun başka birçok akvaryum bitkisi daha var.

Tesis listesinin tamamı CO2 ilavesi, yüksek aydınlatma veya gübre takviyesi gerektirmez. Çoğu, yosunlarla savaşmak ve düşük teknolojili bir ortamda gelişmek için iyi yapacak.

Düşük ışık düzenlemesinde çiçek açma yeteneğine sahip olsa da, bazı bitkiler de gelişebilir ve yüksek ışık düzenlemesinden yararlanabilir. Bu bitkilerden bazılarına çok fazla ışık verildiğinde renk yoğunlukları değişir.

 

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,782TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
İstiridye Mantarı Nedir? Nasıldır? istiridye-mantarı İstiridye Mantarı Nedir? Pleurotus ostreatus türünün ortak…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: