Pazartesi, Mayıs 22, 2023
Ana SayfaDış Mekan BitkileriAğaçlarDünyada toplam kaç ağaç vardır?

Dünyada toplam kaç ağaç vardır?

Dünyada toplam kaç ağaç vardır?

dünyada-kaç-ağaç-var
dünyada-kaç-ağaç-var

Dünyada toplam kaç ağaç vardır?  Bu yeni çalışmadan sonra yeni bir orman atlasından da bahsetmeli ve dünyada kaç ağaç var sorusuna cevap vermeliyiz. ve neyse ki, inanıldığından daha fazla ağaç var, toplam 1.327 milyon hektar . Gezegenin uydulardan izlenmesini sağlayan teknolojileri kullanan yeni sayma teknikleri sayesinde Science dergisinde yayınlanan bir araştırmayla yeniden tahmin edilen rakam, kurak iklimde gezegenin ormanlık alanını yüzde 9, mevcut alanını ise neredeyse yüzde 50 artırıyor. topraklar.

Şunlar da ilginizi çekebilir: Dünyanın en büyük ağacı

Dünyada toplam kaç ağaç vardır?

Ayarlamaya izin veren yeni teknolojiler

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yürütülen çalışma, farklı kuruluşlardan iki yüzü aşkın araştırmacının katılımıyla gerçekleşti.

Sayısız ve nitelikli katılımın önemli olması, diğer arama motorları arasında Google Haritalar tarafından kullanılan DigitalGlobe şirketinin uyduları tarafından toplanan yukarıda belirtilen yüksek çözünürlüklü görüntülere sahip olma olasılığıdır.

Bu yeni teknoloji , 25 santimetre çözünürlüğe sahip sensörlere sahip olduğu ve analizi büyük ölçüde kolaylaştırdığı için amacımız için bir önce ve sonra işaret ediyor. Ya da daha doğrusu Collect Earth’ün kullanımıyla mümkün kılmak. FAO’nun kullanmaktan çekinmediği, şimdiye kadar görülmemiş bir fırsat.

Dünyada kaç ağaç var? Daha önce düşünülenden daha fazlası - Ayarlamaya izin veren yeni teknolojiler

Collect Earth nedir?

Collect Earth , daha sonra yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerini farklı amaçlarla analiz edebilmek için Google Earth üzerinden veri toplamanıza olanak tanıyan bir araçtır . Bu vesileyle, şimdiye kadar yetersiz envantere sahip araziler üzerinde bölgesel orman envanterleri yapılarak belirli verilerin toplanması mümkün olmuştur.

Spesifik olarak, kurak topraklar , sahip oldukları kaynaklar hakkındaki bilgileri derinleştirmek ve hangi çevre koruma ihtiyaçlarının var olduğunu bilmek için içlerinde bulunan unsurların anlaşılmasını geliştirmek amacıyla.

“Küresel Kurak Alanlar Değerlendirmesi” aslında, dünya çapında 200.000’den fazla araziyi analiz etmek için Collect Earth’ü kullanan bir değerlendirmeyi kullanan kurak alanlardaki otlakları saymayı da içeren daha büyük bir projedir.

Küresel bir orman örtüsü sayımı (ormanlar, ağaçlar ve çayırlar dahil) gerçekleştirme amacına, FAO tarafından geliştirilen bir dizi spesifik metodoloji ile ulaşılmaktadır. Araştırmaya göre, 2015 yılında orman örtüsü yüzdesi yüzde 10’dan fazla olan 1.327 milyon hektar kurak iklim biyomu vardı.

Bu veri, FAO’nun 5.000 metrekarelik bir alanda orman adını kullanmak için kullandığı eşik olması nedeniyle önemlidir. Ancak asıl bulgu, kurak alanların orman haritasının yeniden tanımlanmasıdır. Çalışmanın ortak yazarı Elena María Abraham’ın sözleriyle:

Önemli olan şu ki, daha geniş bir kuru orman alanı belirleyerek kurak alanların haritasını yeniden çiziyoruz. Kurak arazilerin genişleyeceği bir iklim değişikliği ve çölleşme senaryosu ile karşı karşıya kaldığımızda, sahip olduğumuz en önemli kaynak olan kuru ormanları bilmek çok önemlidir.

Son olarak, FAO, bu analizi, uygulamasında hükümetler, STK’lar ve akademik bir ağ işbirliğine sahip olduğu “Çölleşmeye Karşı Eylem” ve “Küresel Orman Araştırması” gibi aynı örgütün birbirini tamamlayan iki projesi çerçevesinde gerçekleştirmiştir. kurumlar, diğer işbirlikçiler arasında.

Ya da aynı olan, daha büyük bir orman kütlesine sahip olmanın iyi haberlerinin ötesinde, çalışmanın, genel olarak az kaynağa sahip bölgelerde kalkınmayı amaçlayan pratik bir amacı vardır .

Dünyada kaç ağaç var? Daha önce düşünülenden daha fazlası - Collect Earth nedir?

Sonuçlar

Dünyada toplam kaç ağaç vardır? Şimdiye kadar, bir bütün olarak 467 milyon hektarı veya Amazon yağmur ormanlarını oluşturanlar kadar ağaç kaplayacak bir ormanı görmezden gelmişlerdi . Bununla, küresel ağaç örtüsü 1.327 milyon hektar ekliyor.

Bu güncelleme, Sentinel veya Landsat gibi uyduların sunduğu sonuçları iyileştiren yüksek çözünürlüklü hava görüntüleri kullanılarak mümkün olmuştur . Her şeyden önce, ağaçların kolayca ağaca dönüştürülebilen ormanlar oluşturmadığı kurak bölgelerde ve kısacası belirli bir orman alanında hektar olarak ölçülen sayım söz konusu olduğunda ince ayar yapılmıştır.

Buna karşılık, kuru alanlarda daha dağınık ağaçlar bulunur. Sürekli yeşil alanlar olmadıkları için sayım daha karmaşıktır. Ve yeni verilere göre rakamlar ciddi şekilde hafife alındı.

Dünya yüzeyinin neredeyse yarısının bu kuraklıkla karakterize olduğunu da hesaba katarsak, bu geniş alanda bulunan daha az sayıda ağaç (özellikle yüzde 41,5’i) iyi bir sayı eklemektedir.

Sayım yapılırken bu eksiklik hakkında fikir sahibi olunabilse de, bunu gidermek için gerekli teknoloji mevcut değildi ve bu nedenle bunun yol açtığı çevresel etkiler somut bir şekilde bilinemiyordu.

Artık işler değişti ve daha önce dışarıda bırakılan ağaçları sayarak kurak bölgeleri gözden geçirmek mümkün oldu. Bu, bu amaç için bugüne kadar bu kurak bölgelerin en büyük incelemesidir.

Stockholm Çevre Enstitüsü’nde (SEI) araştırmacı olan Javier Gódar, “Artık çok yüksek çözünürlüklü görüntüler kullanmak, uydu görüntüsünün her pikselinin çok daha spesifik olabileceği ve orman miktarını daha iyi algılayabileceği anlamına geliyor” diye açıklıyor. takibe izin veren izleme için bu teknolojiyi uygulamaya devam etmenin önemi . Bu şekilde, bu unutulmuş alanlarda hem ağaçlandırma hem de ormansızlaşma süreçleri hakkında mantıksal olarak daha güvenilir veriler elde edilebilir.

Dünyada toplam kaç ağaç vardır?

Dünyada kaç ağaç var? Daha önce düşünülenden daha fazlası - Sonuçlar

Dünyada kaç ağaç var gibi daha fazla makale okumak isterseniz. Daha önce düşündüğümüzden daha fazla , Ağaçlar kategorimize girmenizi öneririz .

kaynaklar:

www.wikipedia.org

https://www.ecologiaverde.com/cuantos-arboles-hay-en-el-mundo-mas-de-los-que-se-pensaba-633.html

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,782TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
Dünyanın En Büyük Ağaçları? dünyanın-en-büyük-agacı Dünyanın En Büyük Ağacı, Ağaçları?…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: