Pazartesi, Mayıs 22, 2023
Ana Sayfaİç Mekan BitkileriDayanıklı ve Uzun Ömürlü İç Mekan Bitkileri

Dayanıklı ve Uzun Ömürlü İç Mekan Bitkileri

Dayanıklı Salon bitkileri

dayanıklı-ve-uzun-ömürlü-iç-mekan-bitkileri
dayanıklı-ve-uzun-ömürlü-iç-mekan-bitkileri

Dayanıklı ve uzun ömürlü iç mekan bitkileri nelerdir? Bahçecilik ve bitkilerin dünyasına ilgi duyuyorsanız, iç mekanda yetiştirilmesi kolay bazı bitkilerle pratik yapabilirsiniz. olabilecek en Dayanıklı ve uzun ömürlü iç mekan bitkilerini bilmeniz gerekir.

uzun ömürlü iç mekan bitkileri

bitkievreni.com daki bu makalede , mağazalarda ve fidanlıklarda bulabileceğiniz dayanıklı ve uzun ömürlü iç mekan bitkilerinden bazılarının sunmak istiyoruz, böylece bu iç mekan bitkilerini evinizde bulundurabilir. Ve bu uzun ömürlü iç mekan bitkilerinin, çiçeklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Bazılarının çok iyi bilindiğini ve bazılarının da  var olduğunu bile bilmediğiniz bitkiler olduğunu göreceksiniz.

Bir başka konumuz da ilginizi çekebilir: Ofis İçin Alınabilecek En Güzel Bitkiler

 

Aloe Vera Bitkisi

Dayanıklı ve uzun ömürlü iç mekan bitkilerinden ilki, Tıbbi özellikleriyle ünlü Aloe Vera bitkisidir. Aloe vera bakımı en kolay bitkilerden biridir . Kalın yeşil yaprakları olan bu kalın bitki Afrika’ya özgüdür, yüksek sıcaklıkları sever ve uzun süre sulanmadan dayanabilir . Ayrıca hem iç hem de dış mekanlarda yetiştirilebilir.

Bu diğer makalelerde aloe veranın farklı türlerini ve aloe veranın bakımı hakkında daha fazla ayrıntıyı keşfedebilirsiniz .

Güçlü ve dayanıklı iç mekan bitkileri - Aloe Vera

Antoryum Bitkisi

Dayanıklı ve uzun ömürlü iç mekan bitkilerinden bir diğeri de antoryum bitkisidir. Her yere benzersiz bir dokunuşla dolduran eşsiz bir bitki arıyorsanız , antoryum bitkisini tercih etmenizi öneririz . Yoğun bir renge sahip eşsiz ve çarpıcı kalp şeklindeki çiçekleri vardır. Ve çok az ilgi isteyen antoryum bitkisi evinize hayat getirecek . İyi drenajlı bir saksıda yetiştirdiğinizden emin olun ve yabancı maddeleri temizlemek için yapraklarına püskürtün ve tüm yıl boyunca güzel görünmesini sağlamak için ihtiyaç duyduğu nemi sağlayın.

Bu diğer gönderide Antoryum Bakımı hakkında daha fazla ipucu edinebilirsiniz .

Dayanıklı ve uzun ömürlü ev bitkileri - Anthurium

Salon Yaprağı bitkisi – Aspidistra Elatior Bitkisi

Dayanıklı ve uzun ömürlü iç mekan bitkilerinden bir diğeri de salon yaprağı bitkisiAspidistra elatior bitkisidir. Yetersiz aydınlatılmış alanlarda sahip olmak için ideal bir bitkidir . Aspidistra, bahçeciliğe yeni başlayanlar için önerilen, bakımı çok kolay, dayanıklı ve dayanıklı ev bitkilerinden bir diğeridir. Zararlılara karşı oldukça dayanıklıdır ve çok özel bir bakım gerektirmez.

En iyi iç mekan bitkilerinden biri olan aspidistranın bakımıyla ilgili bu ipuçlarını okuyarak onu daha iyi tanıyabilirsiniz .

Dayanıklı ve dayanıklı ev bitkileri - Aspidistra elatior

Fil Ayağı Bitkisi – Nolina Bitkisi

Uzun ömürlü iç mekan bitkilerinden bir diğeri de Fil Ayağı Bitkisi – Nolina Bitkisidir. Bilimsel adı Beaucarnea Gracilis olarak bilinen bir buçuk metre yüksekliğe kadar ulaşabilen, yeni başlayanlar için çok tercih edilen bakımı kolay bitkilerden biridir . Sadece iyi bir drenaj yapılması ve tercihen doğrudan ışık almayan aydınlık bir yere yerleştirilmesi tavsiye edilir.

Fil ayağı veya nolina bitkisinin bakımı ile ilgili bu kılavuzu buradan okuyabilir veya aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Kalp Kalbe Çiçeği – Ceropegia woodii çiçeği

Dayanıklı iç mekan bitkilerinden birisi de Kalp Kalbe Çiçeği – Ceropegia woodii çiçeğidir. Asıl sevdiğiniz bitki ise, etli yaprakları ve tübüler çiçekleri olan bu güzel sukulenti tercih etmenizi tavsiye ederiz. Evinizin her köşesine benzersiz bir dokunuş kazandırmak için fazla özene gerek yok . Olası hastalıklardan kaçınmak için doğrudan ışıktan korumanızı ve alt tabakanın nemini kontrol ettiğinizden emin olmanızı öneririz.

 

Dayanıklı ve uzun ömürlü ev bitkileri - Ceropegia woodii

Dağ palmiyesi (Chamadeaora Elegans) Çiçeği

Uzun ömürlü iç mekan bitkilerinden bir diğeri de Dağ palmiyesi çiçeğidir. Bilinen bir diğer adı da ev palmiyesi çiçeğidir. Çok az bakım gerektiren dayanıklı ve uzun ömürlü iç mekan bitkilerinden biridir. Spesifik olarak en önemli şey aşırı sulamadan kaçınmalısınız. Eğer bitki solmaya başlarsa orta derecede sulamaya ihtiyaç duyar. Uzun ve dar yaprakları vardır, yavaş büyümesine rağmen 2 metre yüksekliğe kadar uzar. Aynı zamanda yıl boyunca çiçek açar, ancak çiçekleri göze çarpmaz. Ancak evinizde tropikal bir dokunuş arıyorsanız bu bitki en iyi seçim olabilir.

Chamaedorea Bakımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu diğer makaleyi okumanızı öneririz .

Dayanıklı ve uzun ömürlü ev bitkileri - Chamadeaora Elegans

Kurdele (Chlorophytum comosum) Çiçeği

Kurdele çiçeği, aşk halkası çiçeği veya malamadre  olarak bilinen bu çiçeği , beslemeye karar verdiyseniz çok doğru bir karar vermişsiniz. Çünkü kurdele çiçeği iç mekanlar için en cok önerilen bitkilerinden biridir. Evin içinde ve dışında her köşeyi süsleyen bu zarif görünümü korumak için çok az özen gerekir. Ayrıca saplarında beliren küçük sürgünler sayesinde çoğaltılması da çok kolaydır.

Bu linkte aşk yayı veya kurdele bitkisinin bakımı için bir rehber göreceksiniz .

Clivia Miniata Çiçeği ve Bakımı

Uzun ömürlü İç mekan veya salon bitkileri hakkında daha fazla şey öğrenmeye başlıyor iseniz bu bitki ile başlamak çok iyi bir seçenek, çünkü  clivia Miniata çiçeği cok az ilgi isteyen bir bitkidir. Kalın, koyu yeşil yapraklı bu bitki yıl boyunca çiçek açar. Dolaylı ışık alacağı bir yere yerleştirin ve her zaman güzel kalması için taşmasını önleyin. Clivias hem saksıda hem de bahçelerde yetiştirilebilir.

Bu iç mekan çiçekli bitkilerinden birine sahip olmak istiyorsanız, burada Clivia Care hakkında daha fazla bilgi edinin .

Dayanıklı ve uzun ömürlü ev bitkileri - Clivia miniata

Kroton Bitkisi (Codiaeum Variegatum Pictum)

Uzun ömürlü Bu bitkinin bilinen adı kroton dur , evinizi hayatla doldurmak için geniş bir renk yelpazesi sunar; en yoğun yeşilden sarıya veya en parlak göze. Bu bitkiyi dolaylı ışık alan bir yere, tercihen bir pencerenin yanına yerleştirdiğinizden emin olun ve toprağını iyice nemli tutun.

Dayanıklı ve Dayanıklı Ev Bitkileri - Codiaeum Variegatum Pictum

Yeşim Bitkisi (ovata)

Dayanıklı iç mekan bitkilerinde bir diğeride Yeşim bitkisidir. Yeşim bitkisinin Çin kültüründe iyi şans getiren bir bitki olarak kabul edildiği bilinmektedir. Özel bir bakım gerektirmez, bu nedenle çok fazla zamanınız veya temel bahçe bilginiz olmasa bile bakımı çok kolaydır . Bu etli bitkinin etli yaprakları ve gür büyüyen gövdeleri vardır, bu da minyatür bir ağaca benzer bir görünüme neden olur.

Yeşim Bitki Bakımı hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Dayanıklı ve uzun ömürlü ev bitkileri - Crassula ovata

Dracaena Fragrans Bitkisi

Brezilya gövdesi veya su çubuğu olarak bilinen bu bitki, bahçe işlerine yeni başlayanlar için mükemmel bir bitkidir. Serin yerleri tercih eder ve optimum büyüme için sürekli sulamaya ihtiyaç duymaz. Ayrıca geniş gövdesi ve yoğun yeşil yaprakları sayesinde oldukça dikkat çekici bir görünüme sahiptir.

Brezilya gövde bakımı ve üremesi hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Dayanıklı ve uzun ömürlü ev bitkileri - Dracaena fragans

Salon Sarmaşığı (epipremnum aureum) Bitkisi

Uzun ömürlü İç mekan bitkilerinden bir diğeri de salon sarmaşığı bitkidir. Bu bitkiler çok güzeldir ve büyük, yeşil yapraklarını göstermek için çok az bakıma ihtiyaç duyarlar. Şelale etkisi ile asılı trendi sayesinde evinizin her köşesini süsleyecek. Renklenmesine ve az özen gösterilmesine ek olarak, ortamın hava kalitesini iyileştirmek için mükemmel bir bitkidir. Bahçeciliğin faydalarını keşfetmek ve öğrenmek için her türlü araziye uygun bitkidir.

Dayanıklı bir iç mekan bitkisi olan pothos’un bakımı hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Dayanıklı ve dayanıklı ev bitkileri - Epipremnum aureum

Dikenli Taç Bitkisi- Sütleğen Milii- Euphorbia Milii

Bu bitki çok dayanıklıdır ve büyümek için sürekli sulamaya ihtiyaç duymaz. Basit bakımı , dikenli tacı yeni başlayanlar için çok iyi bir seçenek haline getirir . Gri dikenleri ve çarpıcı kırmızı çiçekleri ile karakterizedir, ancak yıl boyunca evinizde olacak daha fazla renge sahip bazı çeşitler vardır.

Burada Mesih’in tacının veya dikenli tacın bakımı hakkında bilgi edinebilirsiniz .

Dayanıklı ve uzun ömürlü ev bitkileri - Euphorbia milii

ficus lyrata

Lir ağacı olarak da bilinen Afrika’ya özgü bu tropikal bitki, bir iç mekan bitkisi için en iyi seçeneklerden biridir. Az bakım gerektirir ve çarpıcı yoğun yeşil yaprakları sayesinde belirgin bir renk dokunuşu sağlar. Daima evinizde, dolaylı ışık alan ve sıcaklığın 15ºC’nin altına düşmediği bir yere koyun.

Burada size Ficus lyrata’nın bakımı için eksiksiz bir rehber gösteriyoruz .

Dayanıklı ve uzun ömürlü iç mekan bitkileri - Ficus lyrata

hedera sarmalı

Duvarlarını doğal bir dokunuşla süslemek isteyenler için sarmaşık en iyi seçeneklerden biri. Bu yaprak dökmeyen tırmanma bitkisi, benzersiz bir döşeme etkisi yaratarak hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilir. Fazla bakım gerektirmez, doğal olarak büyümesi için geniş ve iyi aydınlatılmış bir yere ihtiyacı vardır. İç mekan bitkileri için en dayanıklı ve bakımı kolay olanlardan biri olduğunu göreceksiniz.

Dayanıklı ve uzun ömürlü ev bitkileri - Hedera helix

maranta leuconeura

Bu çok yıllık bitki, maranta üç renkli veya dua bitkisi olarak da bilinir . Bu soyadı, yapraklarının geceleri hafifçe kapanmasıyla verilir. Büyümesi ve gelişmesi için sürekli ışık alması gerekir , ancak dolaylı olarak ve nemli bir alanda bulunmalıdır. İhtiyacı olan ortam nemini korumak için bir tavsiye, en sıcak aylarda yapraklarına su püskürtmektir .

Dayanıklı ve uzun ömürlü ev bitkileri - Maranta leuconeura

lezzetli canavar

Açıklıklara sahip geniş yaprakları nedeniyle halk arasında Adem’in kaburgası olarak bilinen , Orta Amerika’ya özgüdür ve bakımı için çok az özel bakım gerektirir. Gerçekten tavsiye edilen tek şey, özgürce büyüyebilmesi için geniş bir alana yerleştirmek ve büyümesini teşvik etmek için üzerine bir öğretmen yerleştirmek.

Burada size Adam’ın kaburga bitkisinin veya Monstera deliciosa’nın bakımı hakkında daha fazla bilgi veriyoruz .

Dayanıklı ve uzun ömürlü ev bitkileri - Monstera deliciosa

nefrolepis exaltata

Eğrelti otları , temel bahçecilik becerilerini uygulamaya başlamak için bakımı kolay bitkiler arayanlar için güvenli bir seçimdir. Özel bir bakım gerektirmezler, ancak mümkün olduğunda onları yarı gölgede ve iyi çevre nemi ile yerleştirmenizi öneririz . Bir bonus olarak, eğrelti otları ayrıca yüksek oksijen üretimleri sayesinde toksik safsızlıkları gidermek ve hava kalitesini iyileştirmek için kullanılır.

Burada daha fazla eğrelti otu türü keşfedebilirsiniz .

Dayanıklı ve uzun ömürlü ev bitkileri - Nephrolepis exaltata

peperomia polibotrya

İri, etli, koyu yeşil , kalp şeklinde yaprakları ile Peperomia polybotrya bakımı en kolay bitkilerden biridir . Yapraklarının çok belirgin şekli nedeniyle insan kalbi olarak da adlandırılır. Bu bitki, herhangi bir alanı aydınlatmak için yalnızca dolaylı ışık ve iyi ortam nemi gerektirir.

Dayanıklı ve uzun ömürlü ev bitkileri - Peperomia polybotrya

Plectranthus verticillatus

Mutfak ve oturma odalarının iç kısımlarına biraz hayat vermek için en çok bilinen ve kullanılan bitkilerden biridir. Para bitkisinin etli yaprakları ve parlak yeşil renkli pürüzlü kenarları vardır . Bakımı çok kolaydır , bu nedenle bahçe işlerine yeni başlayanlar için her zaman tavsiye edilir. Doğrudan ışık almamasına ve ılımlı sulama olmasına rağmen aydınlık odaları tercih ederler.

Dayanıklı ve uzun ömürlü ev bitkileri - Plectranthus verticillatus

Senecio Rowleyanus

Afrika’ya özgü bu etli bitkinin gelişimi için günde birkaç saat güneş ışığı aldığı aydınlık bir yerde olması yeterlidir. Yaygın adı olan tespih bitkisi , aynı yoğun yeşil renkteki küçük topların sarktığı uzun sapının şeklinden gelir.

Burada tespih bitkisinin bakımı hakkında daha fazlasını keşfedebilirsiniz .

Dayanıklı ve uzun ömürlü ev bitkileri - Senecio Rowleyanus

Spathiphyllum

Barış zambağı olarak bilinen barış zambağı veya barış zambağı , hava kalitesini iyileştirme kapasitesi en yüksek olan bitkilerden biridir. Ayrıca zarif görünümü ve beyaz çiçekleri güzellik ve dinginlik sağlar. Çok az özel bakım gerektirdiklerinden, yeni başlayanlar için mükemmeldirler .

Burada barış zambakının veya barış zambakının bakımı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Dayanıklı ve uzun ömürlü ev bitkileri - Spathiphyllum

Sansevieria laurentii

Bahçecilik dünyasına başlamaya karar verdiyseniz, bu iç mekan bitkisiyle başlamanızı öneririz. Yetiştirilmesi çok kolay ve çok dayanıklı bir bitkidir , oldukça dikkat çekici kaplan çizgili yaprakları vardır ve evinize daha canlı bir görünüm kazandırmak için birebirdir. Ek olarak, optimum şekilde büyümek için çok fazla alana ihtiyaç duymaz. Aslında ortamdaki kirleri gidermeye yardımcı olduğu için iç mekanlarda yetiştirilmesi çok faydalı bir bitkidir .

Bu kılavuzda Sansevieria laurentii’nin Bakımını göreceksiniz .

Dayanıklı ve dayanıklı ev bitkileri - Sansevieria laurentii

Tillandsia siyane

Uzun, kavisli yaprakları olan bu epifitik bitki , pembe başak şeklinde diş tellerine sahip olmasıyla da karakterize edilir, bu nedenle pembe tüy olarak da bilinir . Bromeliad familyasının diğer bitkileri gibi köklerinin daldırılarak veya püskürtücü kullanılarak sulanması tavsiye edilir. Geri kalanı için evin her küçük köşesini öne çıkaran bir bitki olarak bakımı fazla özen gerektirmez.

Tillandsias bakımı hakkında daha fazla bilgi edinin .

Dayanıklı ve uzun ömürlü ev bitkileri - Tillandsia cyanea

Zeze Bitkisi – Zamia Bitkisi

Bu listede sizlere gösterdiğimiz dayanıklı ve uzun ömürlü iç mekan bitkilerinin sonuncusu Zeze Bitkisi – Zamia Bitkisi’dır. Yoğun yeşil yaprakları ve sapları olan bu tropik bitki , çok ilgi istemediği için yeni başlayanlar için mükemmeldir . Neredeyse hiç sulanmadan aylarca hayatta kalabilir. İç mekanlar için mükemmeldir, yarı gölgeli bir yeri ve orta derecede sulamayı tercih eder. Bir tavsiye olarak, fazla su vermemeye özen gösterin ve yapraklara, gövdelere püskürterek sulama dozunu kontrol edin.

Bu kılavuzdaki zamioculca’nın Bakımını öğrenin .

Dayanıklı ve uzun ömürlü iç mekan bitkileri - Zamioculca

Dayanıklı ve dayanıklı iç mekan bitkileri ile ilgili daha fazla makale okumak istiyorsanız İç mekan bitkileri kategorimizi ziyaret etmenizi öneririz .

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,782TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
En Çok Bilinen Bambu Türleri en-cok-bilinen -bambu-türleri En Çok Bilinen…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: