Pazartesi, Mayıs 22, 2023
Ana SayfaDış Mekan BitkileriAğaçlarAvokado Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Avokado Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Avokado Ağacı Nasıl Yetiştirilir ve Bakımları Nasıl Yapılır?

avokado-nasıl-yetiştirilir
avokado-nasıl-yetiştirilir

Avokado Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Avokado Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? Avokado, uzun yıllardır yurtdışında popüler bir meyvedir ancak ülkemize yeni geldiği söylenebilir. Bu nedenle, en sık sorulan sorulardan biri Avokado Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Avokado Ağacı bakımı nasıl yapılır? Avokado ağacı yetiştirirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör zamandır. Bahar, avokado ağaçları dikmek ve büyütmek için en iyi zamandır. Avokado tohumları donanım mağazalarından satın alınabilir. Ancak evde avokado çekirdeği yapmak da çok kolay. Peki Avokado Ağacı Nasıl Yetiştirilir?  Avokado Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Avokado tohumu

Avokado Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Avokado tohumu yapmak için ihtiyacınız olan ilk şey yumuşak, olgun bir avokadodur. Avokado çekirdeğini (çekirdeklere zarar vermeden) meyveden dikkatlice ayırın. Ardından avokado çekirdeklerini suyla dolu bir kaba koyun ve yaklaşık 30 dakika bekleyin. Su oda sıcaklığında olmalıdır. Sıcak veya soğuk su avokado tohumlarına zarar verebilir. Tahılları sudan çıkardıktan sonra, önce bir kağıt havluyla iyice kurulayın. Ardından, 3 kürdan ve avokado çekirdeklerinin yarısını alacak kadar büyük bir fincan veya kaseye ihtiyacınız olacak. Kürdanları avokado çekirdeğinin 3 tarafının çukuruna yaklaşık 1 cm içeriye doğru sokmanız gerekiyor. Ardından avokado çekirdeğinin yarısını, çubukları tutacak şekilde suya batırın.

avokado-agacı
avokado-agacı

Bu şekilde avokado çekirdeğini kabıyla birlikte güneşli bir odaya koyun. Ancak avokado tohumları doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Bu şekilde bıraktığınız avokado çekirdeği 3-7 hafta içerisinde dipten filizlenmeye başlayacaktır. Avokado çekirdeğiniz 9 hafta içinde filizlenmezse, aynı işlemi başka bir avokado çekirdeği ile deneyin. Çimlenen toprak yaklaşık 16 cm uzunluğunda olduğunda ortadan ikiye kesin ve tohumlarınızı bu şekilde toprağa ekin.

Avokado Ağacı Bakımı ve İhtiyaçları

Avokado Ağacı Bakımları Nasıl Yapılır?

Işık

Çoğu tropikal bitki gibi, avokado ağacı da bol güneş ışığı alır. Bu ağacı her gün en az 8 saat güneş ışığı alabileceği bir yere dikin. Bu ağaçlar kısmi gölgeyi tolere edebilir, ancak en iyi şekilde büyür ve tam güneşte tutulduğunda daha fazla meyve verir.

Toprak

Avokado ağaçları zengin, tınlı ve iyi drene olan toprakları tercih eder. Islak toprak kök çürümesine yol açabileceğinden, toprağın havalandırılması ve fazla suyu tutmaması önemlidir . 5 ila 7 arasında asidik ila nötr olan bir toprak pH’ı idealdir. Bu ağaçlar alkali toprağa karşı hassastır.

Ağacın etrafına bir malç tabakası eklemek , toprağın doğru miktarda nemi korumasına yardımcı olabilir ve avokado ağacının sığ kök sistemine koruma sağlar. Kökleri boğmaktan veya yaka çürümesine neden olmaktan kaçınmak için malçı gövdenin tabanından yaklaşık 6 inç uzakta tuttuğunuzdan emin olun.

Sulama

Avokado ağaçları seyrek, derin sulamadan yararlanır. Bu, daha derin, daha güçlü kök büyümesini teşvik eder. Toprak kurumaya başlayana kadar bekleyin, ardından derinden sulayın. Sıcaklığın yüksek olduğu ve koşulların kuru olabileceği yaz aylarında avokado ağacının daha sık sulanması gerekecektir. Genç ağaçlar da ağaç kurdukça daha sık sulama gerektirir. Olgun ağaçlar haftada yaklaşık 2 inç su almalıdır.

Sıcaklık ve Nem

Bu ünlü meyve ağaçları, içeride bir avokado ağacı yetiştirmeye karar vermedikçe, yalnızca tropik ve subtropikal iklimlerle sınırlayan USDA sertlik bölgeleri 9-11’de açık havada yetiştirilebilir . Donmaya karşı hassastırlar ve en iyi 50 ila 85 derece Fahrenheit arasındaki sıcaklıklarda büyürler.

Gübre

Büyüyen aylarda bir avokado ağacını gübrelemek, sağlıklı büyümeyi ve meyve üretimini teşvik etmeye yardımcı olacaktır. Kışın sonundan ilkbaharın başlarına kadar başlayın ve seçtiğiniz gübre ile birlikte verilen özel talimatlara bağlı olarak sonbahara kadar besleyin. Azot bu ağaç için önemlidir, bu nedenle seçtiğiniz gübrenin yüksek miktarda azot içerdiğinden emin olun. Avokado veya narenciye ağaçları için özel olarak tasarlanmış   gübreler iyi sonuç verir.

tozlaşma

Bir avokado ağacını tozlaştırmak biraz zor olabilir. Bu ağaçlar ‘mükemmel’ çiçeklere sahiptir, yani her çiçeğin hem dişi hem de erkek kısımları vardır. Ancak avokado ağacı çiçekleri dişi ve erkek kısımlarını ayrı zamanlarda açarak kendi kendine tozlaşmayı mümkün kılar, ancak her zaman o kadar verimli olmaz. Optimum tozlaşma için iki avokado ağacının olması idealdir.

Avokado ağaçları A tipi veya B tipi olarak kabul edilir. A tipi ağaçlar dişi kısımlarını ilk günün sabahı, erkek kısımlarını ikinci günün öğleden sonra açar. B tipi ağaçlar dişi kısımlarını birinci gün öğleden sonra, erkek kısımlarını ise ikinci gün sabahları açar. Bu farklı zamanlar, iki tür arasında çapraz tozlaşmayı mümkün kılar. Hangi ağaçları dikeceğinizi seçerken, en iyi sonucu almak için hem A tipi hem de B tipine sahip olduğunuzdan emin olun.

Avokado Saksıda Nasıl Yetiştirilir

Avokado ağaçları tam boylarına ulaşamayacak olsalar da kaplarda saklanabilir. Bu, avokado yetiştirme bölgelerinin kuzey kenarına yakın küçük bahçeler veya bahçeler için idealdir , çünkü soğuk hava geldiğinde saksı ağaçları korunan bir alana taşınabilir.

Genç ağaçlar veya cüce çeşitleri, bir süre küçük kalacakları için idealdir. Bir kap seçerken, iyi tahliye olduğundan ve drenaj deliklerinin engellenmediğinden emin olun. Su ve hava kabın içinde serbestçe hareket edebildiğinden, pişmiş toprak gibi nefes alabilen malzemeler harika bir seçimdir. Kabı kompost ve kum gibi iyi drene olan toprakla doldurun.

  • Avokado ağaçlarının yetiştirilmesi kolay mı?

    Avokado ağaçları meyve vermek için hızlı olmasa da, ağacı süs değeri için büyütmek kolaydır – ağacı büyüme bölgelerinde büyüttüğünüzü varsayarsak.

  • Meyve üretmek için iki avokado ağacına mı ihtiyacınız var?

    Hass avokado gibi bazı avokado ağaçları kendi kendine meyve verirken, bu ağaçlar birbirine yakın yetiştirilirse her zaman daha fazla meyve verir. En iyi sonuçlar için A tipi ve B tipi avokado ağacı diktiğinizden emin olun.

  • Avokado ağacının ömrü ne kadardır?

    Bir avokado ağacının ömrü, bulunduğu ortama bağlı olacaktır. Ancak sağlıklı avokado ağaçlarının yüzlerce yıldır yaşadığı biliniyor. Hatta bazılarının 400 yaşına kadar yaşadığı rapor edilmiştir.

Avokado Ağacı Nasıl Yetiştirilir?  gibi bir çok makaleyi ve avokadolar hakkında bir çok bilgiyi bitkievreni.com da okuyabilirsiniz.

kaynak: wikipedia.org

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,782TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
Tarçın Ağacı , Tarçın agacı nasıl olur? “Baharatlar hem koku…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: