Pazartesi, Mayıs 22, 2023
Ana SayfaAkvaryum BitkileriAmazon Kılıcı Bitkisi

Amazon Kılıcı Bitkisi

 

Amazon Kılıcı Bitkisi; Bir akvaryum sevenleri için hazırlarken, Amazon kılıcı bitki ısıtıcıları, dikim ve üretim olarak akvaryumda çoğaldıkça ne yapmalıyım? Kendi deneyimlerinizi de yazımıza yorum yaparak anlatabilirsiniz.

Amazon hançeri olarak da bilinen bir amazon bitkisi veya amazon kılıcı, bitkiyi kılıç ustasından alır. Tatlı su akvaryumlarında yaygın olarak tercih edilir. Bakımı kolay ve kapsamlıdır. Akvaryuma yaklaşırken görünür. Büyük akvaryumlar için daha çok uygundur. Boru ve ekipmanı, balık koruma ve akvaryum arka planı için yaygın olarak kullanılır. Akvaryumdaki diğer projelere daha fazla ilginin habercisidir.

Şunlar da ilginizi çekebilir: En İyi 10 Tatlı Su Akvaryumu Bitkisi 
Şunlar da ilginizi çekebilir: Java Moss – Java Yosunu
Şunlar da ilginizi çekebilir: Akvaryum Bitki İsimleri ve Özellikleri

 

Amazon Kılıcı Bitkisi Özellikleri

amazon-kılıcı-bitkisi
amazon-kılıcı-bitkisi
 • Amozon Kılıcı Bilimsel İsimleri: Echinodorus amazonicus (dar askeri kullanım için), Echinodorus bleheri (geniş kullanım için)
 • Amozon Kılıcı Doğal Yaşam Alanı: Meksika ve Arjantin arasında Orta ve Güney Amerika
 • Amozon Kılıcı Bakım zorluğu: Kolay
 • Aydınlatma: Günde 10-12 saat, normal güç
 • pH: 6.5 – 7.5
 • Sıcaklık: 22 ila 27.5 santigrat derece
 • Su sertliği: 3 – 8 KH
 • Yükseklik: 50 santimetreye kadar
 • Gübre: Demir açısından zengin gübre

Amazon Kılıcı Bitkisi

Amazon Kılıcı Bitkisi

Amazon Kılıcı Bitkisi Bakımları

 • Amazon Kılıcı, kısa rizomları, sivri mızrak şeklinde yaprakları ve kısa sapları olan bir bitkidir. Amfibi oldukları için suya bir miktar koymakta bir sakınca yoktur. Gevşek bir alt tabaka ve demir açısından zengin gübre gerektirir. Ana malzeme, bu uzun bitkileri destekleyecek kadar derin olmalıdır. Bitkinin tacı toprağa gömülmemeli ve görünür olmalıdır.
 • Doğru koşullar sağlandığında, Amazon bitkileri 50 santimetre uzunluğa ulaşabilir. Bu nedenle akvaryumun arka tarafında saklanması daha uygun olacaktır. İdeal su sıcaklığı 22-27 santigrat derecedir. Normal ışıkta hızlı büyür (litre başına 0,5 watt). Suyun karbonat sertliği 3-8 KH arasında ve pH seviyesi 6,5 ile 7,5 arasında olmalıdır.
 • Akvaryuma ektikten sonra yaprakların sararması yaygındır. Hemen panik yapmayın. Saplarından ölü yaprakları kesin. Doğru koşulları sağlayabilirseniz bitki kısa sürede yeni yerine alışacak ve ortasında yeni yapraklar verecektir. Sapları kesin ve kahverengi veya yosun kaplı yaprakları akvaryumdan çıkarın. Bu şekilde hastalığın bitki genelinde yayılmasını önleyebilirsiniz.

 • Amazon kılıçbalığının yaprakları yavaş büyür ve uzun süre ışık almayı sever. Ancak bu durum alglerin bitkinin yapraklarına yerleşmesine ve üremesine olanak tanır. Yaprakları silmek de bir çözümdür, ancak yaprakları yırtabilir. Kalıcı bir çözüm arıyorsanız; Akvaryumunuzda Otocinclus affinis gibi yosun öldüren balık türlerini bulundurun. Akvaryumunuzdaki organik ve biyolojik kalıntıları aşırı büyümeden uzaklaştırın.
 • Amazon kılıcı bitkisi tomurcuklarını oluşturarak yayılır. Bu tomurcuklar toprak bulunca kök salıyor. Kök sürgünleri yetişkin bitkiden ayrılarak farklı bir dal üzerine dikilebilir. Bitkiler oscar balığı ve balonlu sakız ile aynı akvaryuma yerleştirilmemelidir. Bu balıklar yaprakları hızla parçalara ayırır. Japon balığı için bir akvaryumda tutulursa, iyi bir besin kaynağı olacaktır. Japon balığı için uygun olup olmadığı size kalmış.
 • Alacağınız bitki uzun yeşil yapraklara ve sağlıklı, güçlü köklere sahiptir. Yapraklarda delik, yırtık, sararma ve kahverengi lekeler olup olmadığını kontrol edin. Yırtık yapraklar kendini tamir edemez. Sararma, bitkinin bakımsız olduğunu veya demir eksikliğinden muzdarip olduğunu gösterir.
 • akvaryum-bitkileri

   akvaryum-bitkileri
 • Bu, Amazon Kılıç bitkisi hakkındaki makaleyi sonlandırıyor. Deneyiminizi aktarmak veya eksik yerleri tamamlamak istiyorsanız yazıya yorum yapabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Amazon bitkileri nasıl dikilir?

İlk olarak, demir açısından zengin bitki toprağı elde edin. Bitkinin kökleri derine ineceğinden toprağı kalın bir tabaka halinde dökün. Ardından bitkiyi dikmek için küçük bir delik açın. Amazon bitkileri tamamen büyüdüğünde 50 cm uzunluğa ulaşabileceğinden, akvaryumun arka tarafında yer alması daha iyidir. Bitkinin tepesi (kök ve gövdenin birleştiği kısım) yerden yukarıda olacak şekilde dikin. Rafine gübrelerin bitki köklerinin yakınına yerleştirilmesinde fayda vardır. Köklere yakın solmuş veya kahverengi yaprakları kesin. Bu yaprakların tekrar iyileşmesi mümkün değildir.

Amazon Kılıcı nasıl üretilir?

Amazon bitkileri, köke yakın bir yerde filizlenerek yayılır. Bu çekimde, akvaryumun herhangi bir yerinde yeni bitkiler görünecek. Yeni bir bitkinin kök gelişimi tamamlandığında tomurcuktan kesilerek başka bir yere veya bir akvaryuma dikilebilir.

Amazon Kılıcı Bitkisi Gibi daha fazla makale okumak istiyorsanız , Akvaryum Bitkileri kategorimizi ziyaret etmenizi öneririz .

Kaynak: wikipedia.org

 

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,780TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
Bahçe Sulama Nasıl Yapılır? Bahçe-Sulamanın-10-Altın-Kuralı   Bahçe Sulamanın 10 Altın…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: