Pazartesi, Mayıs 22, 2023
Ana SayfaAkvaryum BitkileriAkvaryumdaki Canlı Bitkiler ve Bakımları

Akvaryumdaki Canlı Bitkiler ve Bakımları

Akvaryumdaki canlı bitkiler, dengeli bir akvaryum için gereklidir.

Akvaryum Bitkilerinin Bakımı Kolaydır, İpuçları ve Püf Noktaları

Akvaryumdaki Canlı Bitkiler ve Bakımları; Tatlı su balıkları, uzun ömür ve insan yaşam koşulları için neden canlı bitkilere ihtiyaç duyar? Bitkiler sadece insan gözlemcinin gözünü memnun edecek süslemeler değildir, canlı bitkiler modern akvaryumların tam bilimsel dengesi için gereklidir.

Şunlar da ilginizi çekebilir: En İyi 10 Tatlı Su Akvaryumu Bitkisi 
Şunlar da ilginizi çekebilir: Java Moss – Java Yosunu

Akvaryumdaki Canlı Bitkiler ve Bakımları;Tatlı su topluluğu akvaryum balıklarının çoğu, on yıllar boyunca sayısız bilimsel deneyde canlı akvaryum bitkileri için açık bir tercih göstermiştir. İyi dikilmiş bir akvaryumda balıklar, göz kamaştırıcı ışıktan gölge bulabilir, mahremiyetlerini tankın dışındaki şeylerden koruyabilir ve stres zamanlarında doğal bir güvenlik duygusu hissedebilir.

Canlı bitkiler, diğer türlerin daha büyük, daha agresif tank arkadaşlarını korkutmasına veya daha agresif türlerin bazılarıyla istekli potansiyel üreme ortaklarından kaçınmasına izin verir. Balıkların üremesinde bitkiler, vahşi doğada içgüdüsel olarak aradıkları kuş ve alg gruplarını verir.

Şunlar da ilginizi çekebilir: Akvaryum Bitki İsimleri ve Özellikleri
Şunlar da ilginizi çekebilir: Amazon Kılıcı Bitkisi

Birçok türü yetiştirirken, canlı akvaryum bitkileri yumurta biriktirme ve döllenme için gerekli yüzeylerdir. Canlı akvaryum bitkileri, onlara yapışan veya birçok türün yeni doğanlarını besleyen doğal infusoria ve diğer temel alglerle yetiştirilir.

Basitçe söylemek gerekirse, canlı akvaryum bitkileri, çoğu tatlı su akvaryum balığı için doğanın yaratılması veya doğal ortamlarına yakın olması için gereklidir.

 

Tatlı Su Akvaryum Bitkilerinin Bakımı ve İhtiyacı

” alt=”” aria-hidden=”true” />Bitkili Aqua İpuçları ve Püf Noktaları

Akvaryumdaki Canlı Bitkiler ve Bakımları;Canlı akvaryum bitkileri, bitki sağlığını en üst düzeye çıkarmak ve bakımlı bir topluluk akvaryumu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmak için üç temel şeye ihtiyaç duyar.

      1. Sadece güneşin iyi özelliklerini simüle edecek kadar hafif değil, aynı zamanda tankın derinliğine de nüfuz edecek kadar hafif. Tank ne kadar derin olursa, gerekli aydınlatma sistemi o kadar güçlü olur.
      2. Uygun bir substrat, masif çakıl, canlı bitkileri hareketsiz hale getirmek ve kök büyümesi için verimli bir alan sağlamak için en iyi ortam değildir. Bitkiler, balık atıklarını parçalama sürecinin önemli bir parçasıdır, ancak doğru substrat esastır. Çakıl, özel olarak tasarlanmış pişmiş toprak çakıl veya kum arayan fabrika ortamları için en iyisi. Tatlı su topluluğu akvaryum ortamında asla herhangi bir tür toprak veya balçık kullanmayın. “Toprak” veya “havuz çamuru”, sterilize edilmediği takdirde zararlı bakterileri üretebilen ve sterilize edildiğinde bitkiler için çok az veya hiç kullanılmayan bir kabuktur.
      3. Canlı akvaryum bitkileri için yeterli yiyecek. İyi kurulmuş bir tatlı su akvaryumu, substratı için çeşitli besinlere sahip olacaktır. Yeni akvaryumlar, yaygın olarak bulunan canlı akvaryum bitki besinleriyle desteklenmelidir. Bir bütün olarak topluluk akvaryumuna maksimum fayda sağlamak için köklü bir akvaryumun bile ekstra besinlerle doldurulması gerekir.

 

Canlı akvaryum bitkilerinin çoğaltılması, nasıl ürerler?

” alt=”” aria-hidden=”true” />Canlı akvaryum bitkilerinin propagandası

Çoğu sucul bitkide üreme, doğadaki tüm bitki dünyalarında bulunan birkaç temel yöntemle gerçekleşir. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, gerçekten suda yaşayan çok az bitki tohumla çoğalır ve çok azı soğan kullanır.

 

1) Vallisneria ve diğer yer örtücü bitkiler

” alt=”” aria-hidden=”true” />Koşucular aracılığıyla akvaryum bitkilerinin propagandası

Vallisneria ve diğer yer örtücü bitkiler , yeni kök temelli bitkilere dönüşen “koşucular” gönderir. Bu yeni bitki olgunlaştıkça tamamen farklı bir akvaryuma taşınabilir ve tankta başka bir yere taşınamayan veya yeni “koşucular” gönderemeyen tamamen canlı yeni bir bitkidir.

Bu gerçek su bitkileri, toprak örtüsü için harikadır ve çoğu tür uzadığından, akvaryumun arkasına yerleştirilmelidirler. Bu “gerçek su bitkileri” kuru koşullara tahammül edemez ve akvaryumdaki nemi almadan kuruyabilir, ciddi şekilde zarar verebilir veya onları öldürebilir. Akvaryumdan akvaryuma veya mağazadan ev akvaryumuna geçiş bile bir su kabında yapılmalıdır. Dışarıdaki hasar, su dışında hızla meydana gelir, minimum hasara neden olur ve bitkinin birkaç saniye boyunca çekici olmamasına neden olur.

 

2) Myriophyllum, Ludwigia ve Acorus – düğüm yayılımı

” alt=”” aria-hidden=”true” />Düğüm kesimleriyle çoğalan akvaryum bitkileri

Akvaryum mağazalarında yaygın olarak bulunan diğer birçok bitki gibi Myriophyllum, Ludwigia ve Acorus, turşu yayıcılar veya kesilmiş çoğaltıcılardır . Uzun uzun dallar kolayca kırılır ve akvaryumun yüzeyinde yüzer.

Bu gevşek dallar, küçük demetler halinde birleştirilebilir, kurşun ağırlık şeritleriyle sabitlenebilir ve alt tabakaya sıkıca dikilebilir. Yeni dalların “kümesi” yakında kök salan ve kendi dallarını frenleyen yeni bir komple bitki haline gelecek. Bir dal kesildiğinde, genellikle yaprak düğümlerinden iki veya üç yeni dal büyür ve bitki her kırıldığında veya fiilen kesildiğinde kalınlaşır. Bitkiyi kesmeyi seçerseniz, bir sonraki yaprak kümesine yakın bir dal kesecek ve yapraklar, dallara bağlanan düğümlerden kök üretecektir.

bazı akvaryumlarda kuru soğan

” alt=”” aria-hidden=”true” />Ampullü akvaryum bitkileri

Ampul kurutulabilir ve bazı akvaryum bitkilerine ekilebilir. Kuru ve görünüşte ölü. Su altında ekilip çoğaltılan bu “ampuller”, doğru koşullarda hızla filizlenecek ve çok hızlı büyüyecektir. Madagaskar danteli, bu tür su bitkilerinin en iyi örneğidir. Akvaryum mağazalarında zaman zaman bulunan bu bitkilerin yetiştirilmesi kolay ve çekicidir.

Bir dezavantajı, belirli mevsimlere sahip olmaları, çekirdekteki orta yapraktan yaprakları koparmaları ve merkezi çiçek gelişene kadar yaprakları serbest bırakmalarıdır. “Çiçek” üretildiğinde, bitki solacak ve ölmüş gibi görünecek. Bitki ölü değil, uykuda. Doğa kurak mevsim olacak ve bir sonraki yağışlı mevsime kadar hayat bu şekilde kurtarılacak.

Bu tür bir bitki gördüğünüzde akvaryumdan “ampul”ü çıkarın, bazen alt tabakadan kazdığınızda iki veya üç ampul olacaktır. En az 3 ay boyunca kuru ve serin bir yerde saklayın. İki veya üç ayrı ampulünüz varsa, bunları ayırın. Sadece bir tane varsa, birkaç ay önce yetiştirilen orijinalinden daha büyük ve gelecek sezon iki veya üç “ampul”e bölünene kadar daha büyük bitkiyi büyüteceğim. Şimdi “ampulleri” orijinal ampullerle aynı şekilde yerleştirin ve döngüyü tekrar izleyin.

 

Tohumlarla Yayılan Su Bitkileri

” alt=”” aria-hidden=”true” />Tohum Yoluyla Su Bitkileri

Bazı su bitkileri tohumlarla çoğalır, ancak çoğu gerçekten sucul değildir. Amazon sakızı bitkisi gibi su bitkileri, su altında veya su altında büyüyebilir. Doğa, “ampul” tipi bitkiler gibi, ıslak ve kuru mevsim döngüleri boyunca böyle yaşar.

Meraklılar, sonunda çiçek açma aşamasında tohumlardan büyüyen bitkileri büyütme girişimlerini görmezden gelmelidir. Bu çift koşullu bitkinin tohumları, doğanın döngüsünün kurutma aşamasında üretilir ve doğada çoğaltılması kolay değildir. Bununla birlikte, bu su bitkilerinin çoğunda Örnek 1’de olduğu gibi koşucular vardır ve akvaryum severler için bu şekilde çoğaltmak en kolay yoldur.

 

5) Akvaryumda Yetişen Doğal “yabani otlar”

” alt=”” aria-hidden=”true” />akvaryum bitkilerini değiştirmek

Suda büyüyen, suda büyüyen ve suda büyüdüğünde tamamen farklı görünen doğa “yabani otları”. Yine bu bitkinin doğada hem yağışlı hem de kurak mevsimlere uyum sağlaması kolaydır. “Water Wisteria” gibi bitkilerin çoğu , Florida, Everglades’in su botanik bahçesinde akvaryumlar için yetiştirilmektedir.

Genellikle bu bitkiyi mağazadan satın alırken, sert yaprakları ve sert, kalın bir görünümü olacaktır, suda bu şekilde büyür. Suya ekildiğinde inanılmaz değişiklikler olur. Yapraklar çok daha geniştir ve güzelce akan bir kütle ile tamamen çevrelenmiştir. Bu tip bitkiler, substrata dikilmiş dallardan durum #2 ile aynı şekilde çoğalır.

 

6) Avrupa’daki akvaryumlar su bitkileri

” alt=”” aria-hidden=”true” />suda büyüyen akvaryum bitkileri

Avrupa’daki akvaryumlar, bu özel bitkinin su varsa tepede büyümesine ve açık havada yenilemesine izin verir. “Su salkımı” ve “Amazon sığır bitkileri” gibi bitkiler, akvaryumun 1-2 fit yukarısına ulaşabilen ve “kuru hava” formuna geri dönebilen ışıkta büyür.

Bu, akvaryumdaki bitkilerin “sualtı formu” ve tankın üzerinde gelişen bitkilerin “kuru mevsim” versiyonu ile ilginç bir görünüm verir. Bu, ABD ve Kanada’da popüler bir akvaryum tarzı değil, ama bir göz atmaya değer.

Akvaryumdaki Canlı Bitkiler ve Bakımları Gibi daha fazla makale okumak istiyorsanız , Akvaryum Bitkileri kategorimizi ziyaret etmenizi öneririz .

kaynak:wikipeida.org

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,780TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Recommended
Akvaryum bitkisi tohumları nasıl ekilir? Akvaryum bitkisi tohumları nasıl ekilir?…
Cresta Posts Box by CP
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: